Nemocnice Strakonice pořídila v rámci projektu „Prevence kolorektálního karcinomu“ tři nové vyšetřovací přístroje. Na akci byla poskytnuta finanční podpora Evropské unie z programu Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR ve výši 2 miliony korun.
Ředitel nemocnice MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA k tomu dodává: „Díky projektu nemocnice pořídila i jeden vyšetřovací komplet pro dětské pacienty, tyto videokolonoskopy používají lékaři gastroenterologického centra.“
Vedení nemocnice je přesvědčeno, že tento projekt přispěje k dalšímu zlepšení kvality poskytované preventivní péče. V Nemocnici Strakonice lékaři ročně provedou okolo 500 preventivních vyšetření kolorektálního karcinomu, zhruba 200 pacientů pak má pozitivní nález – polyp nebo nádor.
Preventivní vyšetření kolorektálního karcinomu by měli podstupovat pacienti od 50 let, nebo osoby, jejichž rodiče či sourozenci onemocněli rakovinou tlustého střeva. „Ti by na vyšetření měli přijít v době, kdy je jim o pět let méně, než bylo jejich blízkému, když onemocněl. To znamená, onemocněl-li rodič v 48 letech, jeho dítě by se mělo nechat preventivně vyšetřit, až dosáhne věku 43 let,“ vysvětluje primář Interního oddělení Nemocnice Strakonice MUDr. Ivo Horný.
Vyšetření videoendoskopem je prováděno v anestezii. Předcházím mu dietní opatření a pití speciálního roztoku, které má zajistit vyčištění střev před vyšetřením. Stejně jako u mnoha jiných onemocnění, i u rakoviny střev je prevencí dodržování zásad zdravého životního stylu. „Pro zachování zdravých střev je důležité omezit konzumaci červeného masa a uzenin, které Světová zdravotnická organizace zařadila na seznam prokázaných karcinogenů, a nadměrné pití alkoholu. Vedle zdravého jídelníčku je důležitá i fyzická aktivita,“ uzavírá primář Horný.
Na 18. listopadu připadá Evropský antibiotický den. Cílem dne je upozornit, že rostoucí odolnost bakterií vůči antibiotikům (antibiotická rezistence) je závažnou zdravotní hrozbou mezinárodního významu. Iniciativa vzešla z konference Světové zdravotnické organizace (WHO) v Berlíně roku 1997. Je důležité používat antibiotika zodpovědně.
Antibiotika by měl pacient užívat vždy pouze podle pokynů lékaře. Samoléčba nebo sdílení antibiotik může zvýšit odolnost bakterií vůči antibiotikům. Antibiotika nejsou léky proti bolesti. Působí pouze proti bakteriálním infekcím, nikoli virovým, jako je nachlazení, chřipka nebo COVID-19, nepomohou při bolestech ani horečkách.
Nevhodné používání antibiotik nepomáhá pacienta rychleji uzdravit, ale naopak pomáhá zvyšovat odolnost bakterií vůči antibiotikům. Dokonce i zdraví lidé nebo ti, kteří antibiotika užívají jen zřídka, mohou trpět komplikacemi, pokud se nakazí bakteriemi odolnými vůči antibiotikům. Rezistentní bakterie se mohou šířit z člověka na člověka, což znesnadňuje léčbu infekcí.
Není vhodné doma uchovávat a případně samoléčebně užívat zbytky antibiotik. Samoléčba může způsobit, že si pacient vybere špatné antibiotikum, použije nedostatečné dávkování nebo dokonce bude brát antibiotika, když nejsou nutná. To může také zvýšit odolnost bakterií vůči antibiotikům.
Šíření mnoha infekcí lze předejít správnou hygienou rukou – častým mytím mýdlem a vodou nebo pravidelným čištěním desinfekcí na bázi alkoholu. Vakcíny, respirační etiketa a správná hygiena rukou přispívají k menšímu počtu infekcí. Důsledkem menšího počtu infekcí je pokles používání antibiotik a menší výskyt bakterií odolných vůči antibiotikům.
První antibiotika byla objevena před více než devadesáti lety a dodnes zůstávají jednou z nejdůležitějších skupin léků v dějinách lékařství. Denně zachraňují životy.
Tradiční oftalmologický „adventní“ 45. Strakonický seminář pořádaný Oblastní sdružení České lékařské komory Strakonice pod záštitou „Centra péče o zrak“ Nemocnice Strakonice a.s.. Seminář se uskuteční 6. prosince 2024 od 12.00 v Rytířském sále Strakonického hradu. V odborné části vystoupí lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vihohrady, Nemocnice Strakonice, a.s, Nemocnice České Budějovice, a.s., Fakultní nemocnice Olomouc a Fakultní nemocnice Plzeň.
Na konci listopadu bude v prodejně zdravotnických potřeb a v lékárně v areálu Nemocnice Strakonice, a.s. inventura. Konkrétně 28. listopadu celý den a 29. listopadu do 12:00 hodin budou obě provozovny zavřené. O pacienty s receptem i bez se v té době rádi postarají pracovníci druhé nemocniční lékárny na Katovické ulici (za KFC). Děkujeme za pochopení.
Nemocnice Strakonice dokončila významný projekt zaměřený na energetickou soběstačnost a zlepšení komfortu pacientů. Na střechách tří klíčových budov – pavilonu interních oborů, pavilonu operačních oborů a pavilonu N.O.R.D. – byly nově instalovány fotovoltaické panely. Tato investice umožňuje nemocnici využívat sluneční energii k pokrytí části své spotřeby elektřiny a zajistit tak lepší podmínky pro hospitalizované pacienty, zejména v letních měsících.
„Instalace fotovoltaických panelů nám umožňuje pokrýt významnou část spotřeby elektrické energie z vlastních zdrojů,“ říká ředitel nemocnice MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA. „To znamená nejen úsporu nákladů, ale i ekologičtější provoz nemocnice a v neposlední řadě i větší pohodlí pro naše pacienty.“
Díky fotovoltaické elektrárně o výkonu 171,9 kWp a roční produkci odhadované na 157,55 MWh je nemocnice schopna využít energii přímo na místě. Toto množství energie by pokrylo roční spotřebu zhruba 30 rodinných domů. Vyrobená elektřina pokrývá mimo jiné náklady na provoz vzduchotechnických jednotek i klimatizaci, které byly nově instalovány na pokojích, ambulancích a dalších vybraných prostorách lůžkových oddělení klíčových budov. Tím dochází ke zvýšení komfortu pacientů i zaměstnanců, zejména během letních horkých dnů.
V případě, že nemocnice nevyužije veškerou vyrobenou elektřinu ihned, přebytky jsou uloženy v bateriovém systému a připojeny do stávající areálové sítě nízkého napětí. Díky tomu je nemocnice ještě efektivnější v nakládání s energií a může přebytečnou elektřinu využít i později podle aktuální potřeby.
Celý projekt byl financován za podpory programu Operační program životní prostředí 2014–2020, který umožnil nemocnici Strakonice nejen snížit energetické náklady, ale také významně přispět k ekologičtějšímu provozu. Celkové náklady na realizaci přesáhly 104 milionů korun bez DPH, z čehož více než 28,5 milionu bylo hrazeno z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) a přes 8 milionů přispěl Jihočeský kraj.
Realizace a technické údaje
Fotovoltaickou elektrárnu vybudovala společnost Auböck s.r.o., přičemž bylo instalováno 382 panelů o výkonu 450 Wp na každém z nich. Vyrobená energie se spotřebovává přímo v objektech nemocnice. „Těší nás, že dokážeme našim pacientům poskytovat péči v podmínkách, které odpovídají moderním standardům, a přitom přispívat k ochraně životního prostředí,“ dodává ředitel Tomáš Fiala.
Celkem 23 policistů ze Strakonicka se rozhodlo společně darovat krev. Většina z nich dorazila ve středu 6. listopadu na odběr do Odběrového centra ve strakonické nemocnici. Reagovali tak na výzvu Transfuzního oddělení českobudějovické nemocnice, které se aktuálně potýká s výrazným nedostatkem dárců některých krevních skupin kvůli vlně respiračních onemocnění. Velmi potřeba jsou také prvodárci, protože aktivních dárců ubývá následkem stárnutí populace. Policisté využili dostupnosti strakonického odběrového centra, které je v provozu každou středu od 8 do 10 hodin.
Za jejich zájem o pomoc a darování krve jim poděkoval jak ředitel Nemocnice Strakonice, a.s., MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA, tak lékařka českobudějovického Transfuzního oddělení MUDr. Eva Vrtalová. Zástupce ředitele Územního odboru Strakonice plukovník Mgr. Jiří Strouhal doplnil, že heslo Policie ČR „pomáhat a chránit“ není pro příchozí jen prázdnou frází.
Mezi policisty, kteří dnes do strakonického Odběrového centra přišli, byli jak prvodárci, tak pravidelní dárci, kterým myšlenka společného darování připadala smysluplná. „Zaregistroval jsem informaci, že je krve nedostatek. Denně se při naší práce setkáváme se situacemi, kdy je krev potřeba, například u dopravních nehod. Je to vzácná tekutina a nikomu by nemělo být žinantní ji darovat,“ řekl nadporučík Josef Chmelař.
K odběru ve Strakonicích se mohou dárci hlásit na číslech 387 873 333, 387 873 334 či 387 873 335. Odběry se konají každou středu mezi 8. a 10. hodinou. Více informací je také na stránkách www.nemcb.cz., kde je průběžně aktualizován také krevní barometr. Ten ukazuje, dárci které krevní skupiny jsou momentálně nejžádanější.
Děkujeme všem, kteří jsou ochotní pomáhat.
Od čtvrtka 7. listopadu od 12:00 do pátku 8. listopadu do 12:00 bude z důvodu inventury lékárna Katovická uzavřena. Děkujeme za pochopení.
(Předpokládaná doba inventury a tedy uzavření lékárny se může mírně prodloužit)
Projekt s názvem „Prevence kolorektálního karcinomu Nemocnice Strakonice, a.s.“ byl na začátku školního roku schválen a získal finanční podporu z Evropské unie z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR.
Nemocnice získala dotaci ve výši 2 000 000 Kč na pořízení přístrojů pro vyšetření vnitřního povrchu tlustého střeva a konečníku. Tento flexibilní nástroj je vybaven kamerou a osvětlením, které umožňují lékaři detailně prohlédnout stěny střeva a identifikovat případné abnormality
Nové vybavení umožní větší dostupnost screeningových vyšetření a pomůže zapojit širší okruh pacientů do programu screeningu kolorektálního karcinomu. Očekáváme i zkrácení čekacích dob na kolonoskopie a navýšení počtu preventivních vyšetření.
Od října je ve strakonické nemocnici k dispozici paliativní tým zaměřený na komplexní péči o pacienty s vážným a nevyléčitelným onemocněním. Tato část komplexní péče prozatím ve strakonické nemocnici chyběla. Dosud byla poskytována paliativní péče pouze v ambulantním režimu. Nyní je možno poskytnout tuto péči i hospitalizovaným nemocným, a to i díky tomu, že se rychle podařilo dohodnout se zdravotními pojišťovnami úhradu za provedenou péči. „Za první měsíc fungování týmu jej využili tří pacienti a jejich rodiny. Nemocnice Strakonice tak opět patří mezi první v Jihočeském kraji při zavádění tohoto druhu péče,“ říká ředitel nemocnice MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA.
Paliativní péče nabízí pacientům a jejich rodinám podporu při řešení problémů spojených s koncem života a umíráním, klade důraz na zachování důstojnosti konečné fáze života a snaží se o udržení co nejlepší kvality života pro pacienty i jejich blízké po zbývající čas, při respektování individuálních preferencí a přání pacienta. Hlavním cílem týmu je pomoci pacientovi a rodině lépe se vyrovnat s postupující nemocí a blížícím se koncem života.
Aby bylo možné poskytnout široce pojatou péči, musí se tým skládat z více odborníků a každý z nich tak přináší své odborné znalosti ve prospěch umírajícího. Tým podpůrné paliativní péče tvoří lékař, všeobecná sestra, psycholog a sociální pracovník, popř. duchovní (kaplan), kteří poskytují nejen odbornou zdravotní péči, ale i emoční a sociální podporu, zejména pacientům hospitalizovaným v nemocnici. „Naší prioritou je zmírnit bolest i psychické utrpení a poskytnout odbornou podporu nejen pacientům a jejich rodinám, ale i ošetřujícímu personálu, pro kterého mohou být některé situace vysoce stresové. “ říká vedoucí lékař strakonického paliativního týmu, MUDr. Miloslav Sýkora.
Ambulance paliativní péče pro pacienty schopné docházet se nachází v 1. patře Pavilonu operačních oborů, naproti chirurgické ambulanci. Ve stejném místě objednávají lékaři konziliární vyšetření paliativního týmu přímo u lůžka nemocného.
Strakonická nemocnice provozuje tři odběrová střediska – v nemocnici v přízemí pavilonu Operačních oborů, v poliklinice ve Strakonicích a v poliklinice v Blatné. Tato střediska slouží jak pacientům s žádankou od lékaře, tak i samoplátcům, kteří si vyšetření hradí sami. Provádějí se zde odběry krve a dalších vzorků, které se následně předávají do Centrálních laboratoří Nemocnice Strakonice. Výsledky jsou lékaři odesílány ve velmi krátkém čase, což umožňuje efektivní stanovení diagnózy a včasné nastavení léčby.
Provoz odběrových středisek je každoročně auditován externím lékařem hematologem a auditorem z ČIA (Českého institutu pro akreditaci), takže splňuje veškeré předepsané podmínky. Zdravotní sestry jsou průběžně proškolované a svou práci výborně ovládají. Odběrová střediska jsou bezbariérová a poskytují komfortní prostředí s dostatkem soukromí pro pacienty i jejich doprovod. Provozní doba je v nemocničním odběrovém středisku od 6:00 do 12:00, v poliklinice ve Strakonicích od 6:30 do 10:30 a v Blatné od 6:30 do 14:00. Pacient by se měl k odběru dostavit s vyplněnou žádankou a platným průkazem pojištěnce. Před odběrem krve je dobré, aby se pacient napil – ideálně vody nebo hořkého černého čaje. Vyhnout by se měl kávě a slazeným nápojům, které by mohly výsledky ovlivnit.
Odběry ze všech tří středisek putují do Centrálních laboratoří – z polikliniky a Blatné speciálními svozovými auty s proškolenými řidiči. Monitoruje se po celou dobu přepravy teplota a používají se chladící boxy. Jednou z výhod odběru v nemocničním středisku je přímé napojení na Centrální laboratoře, kde se provádí široké spektrum biochemických, mikrobiologických a hematologických vyšetření. Tím je zajištěno, že vzorky jsou okamžitě předány k analýze, což přispívá k rychlému zpracování výsledků, které bývají k dispozici v horizontu hodin či jednotek dnů. V případě hospitalizace má navíc lékař přístup k výsledkům ze všech tří středisek i k dřívějším vyšetřením, což umožňuje lepší porovnání testů, protože se eliminují případné rozdíly způsobené jinými přístroji a chemií. Lékaři mají i lepší přehled o dlouhodobém zdravotním stavu pacienta.
Potřebujete se před odběrem na cokoli zeptat? Bližší informace vám podají v odběrových centrech:
Nemocnice Strakonice – 383 314 133
Poliklinika Strakonice - 606 694 920
Poliklinika Blatná - 725 561 220
[/pb_text][/pb_column][/pb_row]
Nadační fond Kapka naděje daroval Dětskému oddělení Nemocnice Strakonice, a.s., nový inkubátor. Tento inkubátor, model SHELLY od české firmy TSE Medical v hodnotě 360 tisíc korun, byl pořízen z prostředků sbírky, na kterou přispěli individuální dárci. Dětští lékaři jej budou využívat pro novorozence na oddělení šestinedělí.
Inkubátory jsou nezbytnou součástí vybavení porodnických oddělení. To strakonické má nyní k dispozici celkem tři, včetně tohoto nového přírůstku. Ročně se zde narodí mezi 500 a 600 dětmi a inkubátory jsou často využívané. „Některé děti mají takzvanou prodlouženou poporodní adaptaci a potřebují například dýchat vzduch s vyšším obsahem kyslíku nebo pomoc s udržením tělesné teploty. Právě s tím jim inkubátor pomáhá. Někdy stačí podpora jen na pár hodin, jindy třeba na jeden den,“ vysvětluje primář dětského oddělení MUDr. Martin Gregora.
Nadační fond Kapka naděje se od svého vzniku v roce 2000 zaměřuje na zlepšování podmínek v nemocnicích po celé České republice. Díky finanční podpoře od partnerů a individuálních dárců přispívá ke zkvalitnění péče o dětské pacienty. „Jsme velmi vděční za to, že můžeme díky dárcům a partnerům nemocnicím pomáhat. Z inkubátoru pro strakonickou nemocnici máme obrovskou radost,“ uvedla při slavnostním předání přístroje ředitelka nadačního fondu Dita Loudilová. Akce se konala na oddělení šestinedělí v pondělí 14. října.
Spolupráce Kapky naděje s Nemocnicí Strakonice, a.s. je dlouhodobá. Fond nemocnici letos pomohl s pořízením inkubátoru za 360 tisíc korun, a štědře ji podporoval i v minulých letech. „Loni nám Kapka naděje výrazně přispěla na sondy k ultrazvukovému přístroji pro dětské oddělení. V minulých letech jsme díky nim získali dětské postýlky, polohovací lůžka, ultrazvuk a mnoho dalšího vybavení. Velmi si této spolupráce vážíme,“ poděkoval ředitel nemocnice MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA.
Strakonická nemocnice disponuje řadou zdravotnických pracovišť, kde Vám odborníci pomohou řešit Vaše zdravotní problémy. Některá pracoviště mají nadregionální charakter. Současně úzce spolupracujeme s řadou zdravotnických pracovišť, které poskytují superspecializovanou péči.