• Primář

  MUDr. Josef Harcuba

 • Zástupce primáře

  MUDr. Pavlína Maxová

 • Vrchní radiologický asistent

  Petr Pavlík

 • Telefon

  (0420) 383 31 4313

Zdravotní služby radiodiagnostického oddělení

Radiodiagnostické oddělení je poměrně nové, po rekonstrukci bylo otevřeno na podzim roku 2000. Je vybaveno moderními skiagrafickými přístroji, výpočetním tomografem a angiografickým přístrojem. Na radiodiagnostickém oddělení jsou vyšetřováni pacienti jak strakonického okresu, tak velmi často i okresů sousedních, zejména prachatického, píseckého a klatovského. RDO je oddělení ambulantní s nepřetržitým provozem.

 • CT vyšetření

 • CT - PRT

 • Skiaskopie/skiagrafie

 • Punkce pod CT

 • Magnetická rezonance

 • CT angio

CT diagnostika

Na CT se provádí široká škála vyšetření orgánů a systémů celého těla. Oddělení dnes disponuje moderním přístrojem instalovaným v červnu 2011. Jde o MDCT - multidetektorový přístroj firmy GE, kde lze na rozdíl od dříve získávané jedné datové stopy pořizovat současně až 64 datových stop (s možností zvýšení až na 128 stop). Vyšetření se díky tomu výrazně urychlí a zobrazení je podstatně dokonalejší. Spektrum vyšetření zůstává prakticky stejné, nejčastěji se vyšetřuje mozek a páteř, dále orgány krku, hrudníku, břicha a pánve. Složitejší vyšetření představují CT angiografie s velmi dobrým zobrazením cév, kdy nově bude možno vyšetřovat v jednom sezení i větší oblasti, např. aortální oblouk, krk a mozek, nebo pánev s dolními končetinami. Dále je to vyšetření mozkové perfuze v akutní fázi ischemie mozku a virtuální endoskopie. Pod kontrolou CT lze vést intervenční zákroky – perkutánní punkce či drenáže cyst nebo abscesů, periradikulární terapie (ovlivnění nervových kořenů). Rychlost přístroje je velmi důležitá u akutních stavů, kdy je nutné včasné stanovení diagnózy, např. u úrazů, u embolií do plic či výdutí a disekcí aorty.

Magnetická rezonance

Od července 2018 disponuje oddělení pracovištěm magnetické rezonance. Magnetická rezonance (SIGNA-Voyager 1.5T, firma GE) slouží převážně k zobrazení mozku (nejčastější důvody jsou nádory, cévní příhody, neurodegenerativní onemocnění, epilepsie), páteře, kloubů a břišních orgánů. Na rozdíl od CT vyšetření, které je s MR někdy alternativní, nenese žádná známá rizika charakteru radiační zátěžě. Vyšetření se provádí buď s nebo bez použití kontrastní látky (gadolinium).

Skiaskopie / skiagrafie

Oddělení je vybaveno moderními skiagrafickými přístroji pro snímkování především skeletu, z větší části pro traumatologické oddělení chirurgie, pro oddělení další se zhotovují snímky páteře, kloubů ap., pro oddělení TRN velké množství snímků hrudníku. Kromě prostých snímků provádí RDO množství složitějších vyšetření různých orgánů na skiagraficko-skiaskopickém přístroji, obvykle po podání kontrastní látky - jde o vyšetření všech částí trávicího ústrojí, močového a pohlavního ústrojí, páteřního kanálu (RTG jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva vč. enteroklýzy, intravenozní urografie, mikční cystouretrografie u dětí, HSG, myelografie, ve spolupráci s interním oddělením ERCP).

Tým RDO oddělení

Seznamte se s vedením odborného týmu lékařů a radiologických asistentů radiodiagnostického oddělení.

ourteam-1

MUDr. Josef Harcuba

primář

rtg-prim@nemst.cz

ourteam-3

Petr Pavlík

vrchní radiologický asistent

rtg-vrchni@nemst.cz

RDO - kontakty

Skiaskopie, skiagrafie

383 31 4313

CT vyšetřovna:

383 31 4166

Magnetická rezonance:

383 31 4541

Primář:

383 31 4370

Vrchní rad. asistent:

383 31 4314

Email:

rtg@nemst.cz

RTG Blatná:

383 423 967

CT pracoviště

Pavilon operačních oborů, přízemí. Telefon pro objednání: 383 31 4116, v odpoledních hodinách na tel.: 383 31 4313.

CT vyšetření je v pohotovostním režimu dostupné nepřetržitě.

Skiagrafie / skiaskopie

Pavilon operačních oborů, přízemí. Telefon pro objednání: 383 31 4313.

Skiagrafická vyšetření (RTG) jsou dostupná nepřetržitě.

RTG pracoviště Blatná

Poliklinika Blatná, Jana Wericha 502, Blatná, telefonní kontakt: 383 423 967.

pondělí - pátek (všední dny)

7:00 - 11:30 a 12:00 - 15:30

MR pracoviště

Jižní křídlo pavilonu operačních oborů, přízemí. Telefon pro objednání: 383 31 4541.

Mapa areálu

PŘIPRAVENI POMOCI

Strakonická nemocnice disponuje řadou zdravotnických pracovišť, kde Vám odborníci pomohou řešit Vaše zdravotní problémy. Některá pracoviště mají nadregionální charakter. Současně úzce spolupracujeme s řadou zdravotnických pracovišť, které poskytují superspecializovanou péči.

Go to top