Strakonická nemocnice dnes začala s očkováním dětí od pěti let. Páteční odpoledne od 14:30 do 19:00 hodin je vyčleněné v očkovacím centru nad lékárnou pro věkovou kategorii 5 - 11 let. Děti budeme očkovat i příští týden a samozřejmě dle zájmu
i později. Pro ty, které na očkování přijdou, připravila nemocnice ve spolupráci se sponzory překvapení. „Uděláme všechno proto, aby pro ně byl celý proces očkování komfortní. Během očkování bude samozřejmě přítomen pediatr,“ uvedl náměstek pro kvalitu péče a koordinátor očkování MUDr. Michal Pelíšek.

Zatím se na očkování v této věkové kategorii přihlásilo do strakonického Očka více než 200 zájemců. Aktuálně má nemocnice
k dispozici 600 dávek. Objednat další přímo u distributora není problém. „Pro děti ve věku 5-11 let se používá vakcína Comirnaty od společností Pfizer/Biontech. Dětská varianta vakcíny je jiná zejména v tom, že obsahuje třetinu účinné dávky proti vakcíně
pro dospělé,“ vysvětlil doktor Pelíšek. Aplikuje se stejně jako u dospělých do svalu v horní části paže. Základní očkovací schéma spočívá v aplikaci dvou dávek, mezi kterými má být odstup 3 týdny.

Bezpečností očkování proti covidu-19 u tak malých dětí se zabývalo šest českých odborných lékařských společností. Ty vydaly doporučující stanovisko k očkování. Upozorňují v něm například na to, že v období od začátku pandemie do konce května 2021 byla nemoc covid-19 téměř jedinou příčinou dětských úmrtí z důvodu infekčního chorob, kterým lze předcházet očkováním. Nezanedbatelné jsou také postcovidové komplikace, kdy většina dětí s tzv. syndromem PIMS-TS vyžaduje intenzivní péči.
Až u 90 % z nich dochází k postižení srdce a podle literatury je smrtnost onemocnění kolem 1 - 2 %. V České republice zatím nebylo žádné úmrtí zaznamenáno.

Děti navíc významným způsobem přispívají k šíření infekce na více rizikové osoby. Podle dat ze studií v dospělé populaci je velmi pravděpodobné, že očkované  děti budou vylučovat menší množství viru a budou infekční kratší dobu. „Očkování tak omezí cirkulaci viru v dětských kolektivech a také sníží možnosti vzniku nových variant viru. Vakcíny používající technologii mRNA jsou
u dětí a adolescentů bezpečné a dobře tolerované. Běžné nežádoucí účinky jsou u dětí podobné jako u dospělých, jde zejména o bolest v místě vpichu, únavu a bolest hlavy,“ popsal Pelíšek. Mezi závažnější vedlejší účinky jsou popisovány případy myokarditid a perikarditid, zejména u mladších osob mužského pohlaví, výskyt je 12,6 případů na 1 milion druhých dávek vakcíny u osob ve věku 12-39 let. Většina osob s tímto nežádoucím účinkem byla hospitalizována, ale průběh onemocnění byl mírný a většina se rychle uzdravila. 

PŘIPRAVENI POMOCI

Strakonická nemocnice disponuje řadou zdravotnických pracovišť, kde Vám odborníci pomohou řešit Vaše zdravotní problémy. Některá pracoviště mají nadregionální charakter. Současně úzce spolupracujeme s řadou zdravotnických pracovišť, které poskytují superspecializovanou péči.

Go to top