Na 18. listopadu připadá Evropský antibiotický den. Cílem dne je upozornit, že rostoucí odolnost bakterií vůči antibiotikům (antibiotická rezistence) je závažnou zdravotní hrozbou mezinárodního významu. Iniciativa vzešla z konference Světové zdravotnické organizace (WHO) v Berlíně roku 1997. Je důležité používat antibiotika zodpovědně.
Antibiotika by měl pacient užívat vždy pouze podle pokynů lékaře. Samoléčba nebo sdílení antibiotik může zvýšit odolnost bakterií vůči antibiotikům. Antibiotika nejsou léky proti bolesti. Působí pouze proti bakteriálním infekcím, nikoli virovým, jako je nachlazení, chřipka nebo COVID-19, nepomohou při bolestech ani horečkách.
Nevhodné používání antibiotik nepomáhá pacienta rychleji uzdravit, ale naopak pomáhá zvyšovat odolnost bakterií vůči antibiotikům. Dokonce i zdraví lidé nebo ti, kteří antibiotika užívají jen zřídka, mohou trpět komplikacemi, pokud se nakazí bakteriemi odolnými vůči antibiotikům. Rezistentní bakterie se mohou šířit z člověka na člověka, což znesnadňuje léčbu infekcí.
Není vhodné doma uchovávat a případně samoléčebně užívat zbytky antibiotik. Samoléčba může způsobit, že si pacient vybere špatné antibiotikum, použije nedostatečné dávkování nebo dokonce bude brát antibiotika, když nejsou nutná. To může také zvýšit odolnost bakterií vůči antibiotikům.
Šíření mnoha infekcí lze předejít správnou hygienou rukou – častým mytím mýdlem a vodou nebo pravidelným čištěním desinfekcí na bázi alkoholu. Vakcíny, respirační etiketa a správná hygiena rukou přispívají k menšímu počtu infekcí. Důsledkem menšího počtu infekcí je pokles používání antibiotik a menší výskyt bakterií odolných vůči antibiotikům.
První antibiotika byla objevena před více než devadesáti lety a dodnes zůstávají jednou z nejdůležitějších skupin léků v dějinách lékařství. Denně zachraňují životy.