Světový den hygieny rukou připadá na datum 5.5. Symbolika pěti prstů na každé ruce je jasná. Protože letos vychází 5. květen na neděli, rozhodli jsme se osvětu v hygieně rukou o den posunout. V pondělí 6. května bude mít veřejnost možnost si v nemocniční Lékárně Katovická vyzkoušet, jestli si myje ruce správně. Po umytí rukou antibakteriální dezinfekcí si pod speciální lampou ?zájemci prohlédnou, zda je mají dokonale čisté, či někde ještě zůstaly nečistoty.
Jaký je význam zdánlivě samozřejmé věci – mytí rukou? Tato každodenní běžná aktivita významně pomáhá při prevenci mnoha infekčních onemocnění (žloutenka typu A, Covid-19, chřipka, salmonelóza aj.). Podle Světové zdravotnické organizace se až 80 % infekcí šíří špinavýma rukama. Každý den se dotýkáme držadel v hromadných dopravních prostředcích, nákupních košíků, mincí, klik u dveří, zkrátka běžných předmětů, na jejichž povrchu se nacházejí a množí viry a bakterie. Voda a mýdlo, případně antibakteriální gel, pomáhají chránit naše zdraví.
Kdy si mýt ruce:
* vždy po příchodu domů,
* po toaletě,
* před, při a po přípravě jídla,
* před jídlem,
* po použití hromadné dopravy,
* po kontaktu s předměty užívanými mnoha osobami (peníze, nákupní košíky, vozíky, apod.),
* po smrkání, kýchání, kašli,
* před a po ošetření poranění,
* před a po kontaktu s nemocnou osobou, po návštěvě nemocnice či lékařské ordinace,
* po manipulaci s odpadky,
* po kontaktu se zvířaty apod.