Vytisknout

Proč vzniká závislost?

Důvodů, které vedou ke vzniku závislosti, je celá řada. Nemůžeme se omezit na konstatování, že ke vzniku závislosti vede nedostatek volnočasových aktivit a nesprávná výchova. K tomu, aby dítě začalo experimentovat s drogou, ztratilo nad užíváním kontrolu a nakonec se stalo závislým, je zapotřebí souhry mnoha okolností.

V medicíně se hovoří čím dál více o vlivu dědičnosti. Neexistují ale geny, které by jedince jednoznačně předurčily pro vznik závislosti, ani geny, které by dotyčného před drogami mohly za všech okolností uchránit. Geny spíše přispívají k vytvoření určitého typu osobnosti, u některých lidí se vyvíjejí vlastnosti, které riziko problému s drogami zvyšují.

Závislost se pevně spjata s vlivem prostředí, ve kterém se jedinec pohybuje. Nezřídka bývá projevem hlubších psychických a psychologických problémů, například nedostatečného sebevědomí, útěkem před problémy, bezradností s vlastním životem, tlakem party apod.

Drogy jsou látky s vysokým rizikem závislosti, ale za určitých okolností může vzniknout závislost na každou látku, která ovlivňuje stav našeho organismu. Dokonce i na přípravek, který neobsahuje žádnou účinnou látku (placebo), ale závislý se domnívá, že mu pomáhá.

Jak se závislost projevuje

  • touha (chuť, bažení neboli craving) po dané látce,
  • omezení až úplné vytěsnění dalších zálib (koníčky, přátelé),
  • užívání látky, i když dotyčný ví, že mu to přináší rizika a nevýhody,
  • omezení pudu sebezáchovy ve vztahu k látce,
  • zvyšování tolerance – čím déle dotyčný látku užívá, tím více jí pro dosažení stejných účinků potřebuje a tím více snese,
  • abstinenční příznaky po vysazení látky, na které může vzniknout fyzická závislost.

 

Otestujte se

Máte závislost?

 

Pomoc můžete najít i v naší nemocnici

Psychiatrická ambulance - MUDr. Holáková

 

Další kontakty

Občanské sdružení Prevent: "Pomáháme s předcházením a řešením úskalí spojených s dospíváním, s péčí o děti a se závislostním chováním."

 

zdroj informací: Stránky o závislosti - Substituční léčba.cz