Ve středu 9. května se ve vstupní hale pavilonu operačních oborů Nemocnice Strakonice uskuteční osvětová akce zaměřená na správnou hygienu rukou. Stane se tak v rámci celosvětového Dne hygieny rukou.

Zájemci si budou moci od 9 do 12 hodin vyzkoušet správnou techniku mytí a zároveň si ověřit jeho kvalitu v takzvaném blackboxu, který odhaluje neumytá místa na rukou. „Jde o zařízení, ve kterém je zabudována UV lampa. Stačí pod ni jen umístit vydezinfikované ruce a pod ultrafialovým světlem se správně ošetřená místa na rukou rozzáří, zatímco neošetřené oblasti, kde mohou být i nebezpečné bakterie, zůstanou tmavé,“ vysvětluje předseda představenstva strakonické nemocnice MUDr., Bc. Tomáš Fiala, MBA.

Den hygieny rukou, který každý rok připadá na 5. květen a který je součástí iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) s názvem SAVE Lives: Clean Your Hands (Zachraň život – umývej si ruce), upozorňuje na význam mytí rukou jako klíčového preventivního opatření proti přenosu mnoha infekčních onemocnění.

Podle Světové zdravotnické organizace se až 80 % infekcí šíří špinavýma rukama.

Mapa areálu