Aktuální informace

Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.    

Rehabilitační oddělení

Oddělení léčebné rehabilitace se nachází v pavilonu NORD (stejně jako dětské oddělení a centrum péče o zrak, původní budova gynekologického oddělení) a slouží ambulantním pacientům. Kompletní ambulantní péči poskytuje naše oddělení i na poliklinice, kde se nacházíme v přízemí staré budovy. Za hospitalizovanými pacienty dochází fyzioterapeutky na jednotlivá lůžková oddělení zdejší nemocnice. Oddělení poskytuje rehabilitační péči např. u bolestivých vertebrogenních onemocnění, u poúrazových stavů a u většiny neurologických postižení. Další velkou skupinou našich klientů jsou děti odeslané ortopedem pro vadné držení těla a jiné ortopedické vady páteře. Dále se staráme i o klienty po rekonstrukčních operacích např. ramenních, kyčelních a kolenních kloubů, o pacienty s degenerativními potížemi - tenisové lokty, patní ostruhy... K léčbě využíváme elektroléčebné přístroje - např. Endomed s celou řadou programů na jednotlivá onemocnění, VAS 07 a jiné. Dále přístroje pro aplikaci léčebného ultrazvuku a pulzního magnetického pole. K léčbě pohybových vad, poúrazových, vrozených nebo získaných, slouží pět moderně vybavených tělocvičen, z nichž jednu používáme pro dětskou rehabilitaci. U dětí s neurologickými vadami používáme Vojtovu a Bobathovu metodu. Dále jako nadstandardní péči poskytujeme za úhradu např. klasické masáže, laseroterapii a léčbu funkční sterility podle p. Mojžíšové. Provozujeme i kompletní vodoléčbu, která bude zahrnuje vířivé končetinové koupele, dále celotělové vany na podvodní masáže a perličkové koupele. Celotělové vany jsou nové, moderní a s možností využití několika programů na různé diagnózy.

Lymfologické pracoviště je držitelem certifikátu garance kvality České lymfologické společnosti ČLS JEP a je tak lymfocentrem pro komplexní terapii lymfedému.

 

TELEFON PRO OBJEDNÁNÍ: 383 314 332

 


 


MUDr. Zbyněk Hrdlička

primář

383 31 4330

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Bc. Marcela Mrázová

vedoucí fyzioterapeutka

383 31 4339

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  

Lékař:

MUDr. Lubor Janeček

Fyzioterapeutky:

Dana Brožová (dokument. pracovnice), Daniela Janečková, Bc. Šárka Kratochvílová, Hana Maříková, Lenka Myslivcová, Helena Němejcová, Ivana Rudová, Alena Staňková, Jitka Švehlová, Jana Neubauerová DiS., Jaroslava Voldřichová, Miroslava Raimanová DiS., Miroslava Surženková, Ivana Uhříčková a Michaela Novotná

 


 


1. patro pavilonu NORD

Rehabilitační oddělení

 

   


Níže uvedený rozpis ambulancí může být dle provozních podmínek aktuálně změněn.

 

Ambulance,
PAVILON NORD (bývalá budova gynekologického odd.)
383 31 4332  
provoz oddělení pondělí až pátek : 6.30 - 15.30  
pondělí 07:30 - 11:00
MUDr. L. Janeček
pondělí 12:30 - 14:30 prim. MUDr. Z. Hrdlička
úterý 07.30 - 11.00
prim. MUDr. Z. Hrdlička
úterý 12.30 - 14.30 prim. MUDr. Z. Hrdlička
středa 07:30 - 11:00
MUDr. L. Janeček
čtvrtek 07:30 - 11:00
prim. MUDr. Z. Hrdlička
čtvrtek 12.30 - 14.30 prim. MUDr. Z. Hrdlička
pátek 07:30 - 11:00 MUDr. L. Janeček  

 

Ambulance lymfologie, lymfodrenáže

 

Ordinace lymfologie

Od 1.1.2015 je lymfologie součástí rehabilitačního oddělení.

Ordinační hodiny lékaře: prim. MUDr. Zbyněk Hrdlička, 7,30 - 10,00 - pondělí a pátek

Telefonní kontakt: 383 314 443

 

Manuální a přístrojové lymfodrenáže

pondělí až pátek: 6,30 - 15,00

Telefonní kontakt: 383 314 499, 773 772 943

 


 

Primář

383 31 4330

 

Vedoucí fyzioterapeutka

383 31 4339

 

Sekretářka, objednávky pacientů

383 31 4332

 

Ordinace

383 31 4336

 

Dětská rehabilitace

383 31 4371

 

Elektroléčba + tělocvična 2

383 31 4338

 

Denní místnost + tělocvična 1

383 31 4335

 

Tělocvična 3

383 31 4443

 

 


 

 

Elektroléčebné procedury
EXTREMITER - vakuověkompresivní léčba, indikace: posttraumatické edémy, zhoršení trofiky a metabolismu na periferii končetin (např. Sudek, sy karpál. tunelu, osteoporoza, periferní parézy apod.), zhoršené cévní prokrvení na periferii, klaudikační bolesti, lymfoedémy (např. po ablaci mammy.)
LASER

Využití hlavně u ortopedických vad, posttraumatických stavů, revmatoidních artritid, čerstvých i keloidních jizev, herpesu, dermatologických onemocnění včetně dekubitů a bércových vředů

Omezením pro aplikaci laseru jsou závažná cévní a interní onemocnění, celková vyčerpanost organismu, bolesti neznámého původu, onkologická onemocnění, aplikace v blízkosti kardiostimulátoru.

VAS 07

přístroj působí analgeticky a protizánětlivě, využití u neurolog. onemocněních (vertebrogenní syndromy, parézy), dále u ortopedických vad (entezopatie, artrózy kloubů, epikondilitidy, periartritidy, ostruhy, apod.), dále v traumatologii (urychluje hojení kostí po zlomeninách, vstřebává edémy po distorzích, urychluje hojení po operacích vazů a šlach)

Aplikace léčby pomocí přístroje VAS 07 se neprovádí na oblast srdce a hlavy, dále u pacientů s čerstvou trombózou, prekancerózních stavů, epileptiků, gravidity, u pacientů s kardiostimulátorem.

Pulzní magnetické pole

Obdobné účinky jako VAS 07, ale na podkladě magnetického vlnění, u přístroje VAS 07 jsou navíc ještě interferenční proudy. Jedná se o přístroj, kterým se dá léčit široká škála onemocnění – neurologické, úrazové, ortopedické, revmatologické... Hlavní účinky magnetického pole jsou - protibolestivé, hojivé, protizánětlivé, uvolňující svalové napětí, působící proti otokům...atd.

 

Případná omezení: těhotenství, některá nádorovitá onemocnění, krvácivé stavy, implantovaný kardiostimulátor, horečnaté stavy, srdeční nedostatečnost, u některých pacientů může vyvolat nežádoucí účinky, pokud je v místě aplikace kovový materiál.

Léčebný ultrazvuk a elektroléčebné přístroje

Např. diadynamické proudy (tyto přístroje mají analgetické, protizánětlivé a myorelaxační účinky, působí lokálně, tzn. v místě aplikace)

 

Diadynamické proudy - nelze aplikovat na otevřené rány, alergické kožní reakce, u poruch čití, u pacientů s implantovaným kardiostimulátorem!!! Před zahájením léčby, je nutné odložit šperky v místě aplikace.

Ultrazvuk - nelze aplikovat na místo implantovaného kardiostimulátoru, na místo nádorového onemocnění a u těhotných žen na oblast bederní páteře.

Vodoléčebné procedury

skotské střiky a podvodní masáže – využití hlavně u vertebrogenních syndromů, vířivé koupele na horní a dolní končetiny: po úrazech na zmírnění bolesti a edemu.

Kontraindikace: Akutní bakteriální nebo virové onemocnění. Kardiální selhání. Některé choroby kůže. Akutní hluboká tromboflebitida. U gravidity podvodní masáž. Při záchvatovitém onemocnění nutné upozornění fyzioterapeuta.

Po dobu rekonstrukce NS vodoléčebné procedury neprovádíme!!!

Termoterapie a kryoterapie
Aplikace studených a teplých gelových sáčků na postižené části těla
Manuální lymfodrenáže

Jemná manuální technika, která posiluje a zvyšuje vstřebávání a transportní funkci mízního systému, zrychluje tok mízy. Manuální lymfodrenáže se provádí jemnými kruhovými a spirálovými hmaty s pomalou frekvencí.

 

Indikace (Doporučení): Lymfedem primární i sekundární, cévní nedostatečnost, chronická žilní nedostatečnost, předoperační a pooperační prevence hluboké trombózy, terapie bércových vředů, pooperační a poúrazové otoky, profylaxe žilní trombózy

Kontraindikace: Srdeční dekompenzace, jaterní cirhóza, otoky následkem hypoproteinu, akutní kožní zánět, zhoubné nádory, akutní bakteriální nebo virové onemocnění, otoky způsobené onemocněním ledvin a jater, nejasné břišní potíže.

Relativní kontraindikace: těhotenství, menstruace, spastická zácpa

LYMFOVEN

elektronický přístroj, který se používá k lymfatické (mízní) drenáži. Lymfatická drenáž pomáhá normalizovat a udržet vyvážený vztah proudění mezi krevním a lymf. systémem a tkání. Poruchy v mízním nebo žilním systému, málo aktivní svalové odčerpání mají za následek funkční i estetické změny kůže, podkoží i dalších orgánů. Lymf. drenáž přístroji LYMFOVEN pomáhá ve značné míře zvýšit průtok a zmírnit, až zcela odstranit, negativní patologické projevy.

 

Indikace (Doporučení): Lymfedem primární i sekundární, cévní nedostatečnost, chronická žilní nedostatečnost, předoperační a pooperační prevence hluboké trombózy, terapie bércových vředů, pooperační a poúrazové otoky, profylaxe žilní trombózy

 

Kontraindikace: Srdeční dekompenzace, jaterní cirhóza, otoky následkem hypoproteinu, akutní kožní zánět, zhoubné nádory, akutní bakteriální nebo virové onemocnění, otoky způsobené onemocněním ledvin a jater, nejasné břišní potíže.

 

Relativní kontraindikace: těhotenství, menstruace, spastická zácpa.

Manuální terapie

používáme účinné moderní manuální techniky podle jednotlivých postižení pacientů: Vojtova metoda (hlavně u neurologicky postižených dětí, ale i dospělých po CMP a poúrazových stavech), Kabatova technika (u špatně se hojících poruch hybného aparátu, u periferních obrn končetin), mobilizace páteře a žeber podle Mojžíšové a Lewita, mobilizace periferních kloubů, dále provádíme léčebnou tělesnou výchovu po úrazech, parézách centrálních i periferních, u degenerativních poruch, dechové cvičení, léčebnou tělesnou výchovu (LTV) u vertebrogenních syndromů, skolióz a vadného držení těla, léčebnou tělesnou výchovu na labilních plochách a na přístrojích (motodlaha ramenní), taping – kineziologický, sportovní, funkční a lymfotaping – dle diagnózy pacienta.

 

Mobilizace neprovádíme u pacientů nad 60 let (z důvodu možné osteoporózy), dále u onkologických pacientů (stejný důvod), u dětí pod 8 let, u gravidních pacientek, u poúrazových stavů, při výhřezu obratlové ploténky!!!

Manipulace bederní páteře - výkon omezuje věk pacienta (pod 8 let a nad 60 let), osteoporosa kostí, nádorová onemocnění, poúrazové stavy a podezření na poškození bederní páteře úrazem, stavy po operaci páteře, podezření na výhřez meziobratlové ploténky. Relativním omezením je i silná kontraktura bederního svalstva.

Manipulace krční páteře - výkon omezuje věk pacienta (pod 8 let, nad 60 let), osteoporosa kostí, nádorová onemocnění, poúrazové stavy a podezření na poškození krční páteře úrazem či stavy po operaci páteře. Relativním omezením je i silná kontraktura šíjového svalstva.

Manipulace žeber - výkon omezuje věk pacienta (pod 8 let a nad 60 let), osteoporóza kostí, nádorová onemocnění, poúrazové stavy a podezření na poškození hrudní páteře úrazem, či stavy po operaci páteře. Relativním omezením je i příliš velká kontraktura zádového svalstva, která je silně bolestivá a brání provedení výkonu.

Léčbu přístrojem motodlaha nelze provádět zejména u pacientů s teplotou nebo závažnou infekcí.

Péče o hospitalizované pacienty
Naši fyzioterapeuti docházejí denně na jednotlivá lůžková oddělení, kde se individuálně věnují jednotlivým pacientům vzhledem k jejich věku, onemocnění i sociálnímu postavení. Provádíme edukaci nejen u samotného pacienta, ale i u jeho rodinných příslušníků.

Akreditovaná nemocnice

Logo Spojené akreditační komise

Nemocnice Strakonice, a.s. dodržuje náročné standardy na poskytovaní zdravotní péče dle Spojené akreditační komise České republiky. Centrální laboratoře mají akreditaci od Českého úřadu pro akreditaci, o.p.s. na základě splnění požadavků podle ČSN EN ISO 15189.

Více o kvalitě péče v naší nemocnici.

Desatero pro bezpečnost pacientů.

120 let od založení nemocnice

Nemocnice ve Strakonicích byla otevřena pro veřejnost 1. září 1892. Byla tehdy prohlášena za nemocnici všeobecnou a veřejnou s právem nést název Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. Původní městský špitál – Siebrtský ústav byl založen mnohem dříve, již roku 1685, rozšířen pak byl v roce 1704. Součástí stavby je kostelík sv. Martina z roku 1713. Více o historii nemocnice.

Zdravá nemocnice

Zdravá nemocnice

Nemocnice Strakonice, a.s. se aktivně hlásí k iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO) - Health Promoting Hospitals ("nemocnice podporující zdraví"). Mimojiné se podílíme na organizaci osvětových akcí pro širokou veřejnost a na internetových stránkách postupně aktualizujeme rádce pro pacienty.