Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.

Nemocniční knihovna vznikla v roce 1954 a tehdy sídlila v oddělaní klinické biochemie. „Dnes zde funguje zdravotní ústav. Je to naproti dětskému centru," řekla vedoucí střediska vědeckých informací Renata Kovářová v rozhovoru pro Strakonický deník.

Jak dlouho byla knihovna na svém prvním místě?

Tak to teď nikdo už moc neví, ale poměrně dlouho. Potom se knihovna přestěhovala do domečku vedle bývalých potravin a v roce 2014 do svého nového působiště v objektu zrekonstruované vrátnice.

Z jakého důvodu jste se v roce 2014 stěhovali?

Kvůli centralizaci jednotlivých oddělení nemocnice do méně objektů. I když to byl náročný zásah, získali jsme nejen moderní vybavení, ale právě hezčí prostředí. Vznikla počítačová učebna, která je ale určena pouze pro lékaře. V této místnosti také děláme jednou měsíčně odborné semináře.

Je vaše knihovna určena také veřejnosti, nebo jen právě lékařům či zdravotnickému personálu?

Pochopitelně veřejnosti. Jak pacientům, tak i lidem, kteří žijí v okolí nemocnice.

Když přijde čtenář, co zde najde?

Najde knihy ze 73 lékařských oborů, což činí přes šest tisíc svazků knih. Musím právě tedy zájemce upozornit, že jsme lékařská knihovně, takže beletrii nebo sci-fi u nás nevedeme. Kdysi ale bylo, že si každé oddělení nemocnice vedlo pro své pacienty knihovnu s beletrií.

O co se tady vaši návštěvníci nejvíce zajímají?

Nejvíce si lidé půjčují lékařské časopisy. Přijímáme dva zahraniční a šestnáct tuzemských.

Nosíte časopisy nebo knihy také na pokoje za pacienty, kteří musejí ležet?

To ne. Mohou si přijít k nám nebo si poslat kolegu z pokoje.

Z čeho je provoz vaší knihovny financován?

Knihy objednávám z hlavního střediska vědeckých informací. Provoz hradí převážně ze svého strakonická nemocnice a částečně využívám fondy z Evropské unie. Další část tvoří finanční dary z obcí, měst nebo kraje.

Můžete říci, kolik nových knížek ročně kupujete a jak vysoké jsou vaše roční náklady na provoz?

Před stěhováním před dvěma lety to bylo tak pět až deset nových knih ročně. Co jsme v novém, udělali jsme veliký pokrok. Jenom za letošek máme 32 nových knih. Ročně půjčíme tak 200 kusů knih a brožurek.

Kdy jste vy nastoupila do knihovny? A jste vystudovaná knihovnice?

Vystudovala jsem ekonomiku, patnáct let jsem byla sekretářkou ředitele nemocnice. Potom jsem začala pracovat jako knihovnice. Nejvíce mne zajímá pořádání seminářů. Témata vybírám podle přání lidí nebo podle aktuálnosti.