Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.

V příštím roce 9. července 2016 by tomu bylo 90 let, co se v Praze narodila malá Liběnka, jež záhy vynikala svým nadáním. Vystudovala gymnázium v Praze, v létech 1945 až 1951 pak lékařskou fakultu. V roce 1951 následovala do Strakonic svého manžela (významného neurologa Josefa Fialu).

Prošla kvalitním pediatrickým vzděláním, jež zakončila II. atestací v Praze u tehdejšího našeho nejlepšího dětského lékaře profesora Josefa Švejcara. Záhy se stala zástupkyní primáře Josefa Laibla a později primáře Františka Říhy.

Poznal jsem ji v šedesátých letech jako elegantní, vzdělanou a rozhodnou lékařku, jež pomohla zachránit mého malého synka s akutním onemocněním. Za jejího přispění byla ve Strakonicích založena I. pediatrická jednotka intenzivní péče v jihočeském kraji (později i v Českých Budějovicích). Kromě intenzivní medicíny (což po ní zdědil i její syn Tomáš) vedla okresní endokrinologickou dětskou poradnu. Byla duší dětského oddělení, vždy ochotná pomoci. Se svým manželem měla ráda horolezectví, Šumavu a ráda cestovala.

Při vzpomínkách na ni si uvědomuji, kdo může v lékařství lépe posloužit než kvalifikovaní odborníci, kteří mají nejen důvtipné mozky, ale i pravá lidská srdce. Potřebujeme totiž nejen vysoce odbornou, ale i humanitně orientovanou medicínu. Staré latinské: mortui nos docent (mrtví nás učí) bych chtěl poopravit. Mrtví by nás měli poučovat.

Celý koncept minulosti, přítomnosti i budoucnosti proniká do našich životů, do naší existence. Minulost by neměla být zapomenuta, naopak by se měla objevovat v našem myšlení. Nejen jako zdroj poučení, ale především jako zdroj nápravy. Nevěřím totiž, že člověk je nepoučitelný, tedy nenapravitelný.

Proto tato vzpomínka ke dni 9. července na paní Liběnu Fialovou. Byla skvělou lékařkou, mnohému jsme se od ní naučili.

Ivo Apetauer

Zdroj: http://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/stale-nas-uci-aneb-vzpominkana-mudr-libenu-fialovou-20150712.html