Čtyři nové monitory dechu Babysense II předala ve čtvrtek 12. října Nadace Křižovatka Nemocnici Strakonice. Přístroje v celkově hodnotě 11...

Prachatická nemocnice se stala o tomto víkendu zázemím pro novou celostátní a mezinárodní soutěž Medik roku 2015. Své medicínské vědomosti, zručnost a fyzickou zdatnost zde předvádělo na devadesát studentů 4. až 6. ročníků lékařských fakult z České republiky a Slovenska. Závodili v deseti disciplínách, například v resuscitaci, endoskopii, šití, práci s ultrazvukem, určení správné diagnózy a dalších.

Na 1. místě se umístil a Medikem roku 2015 se stal tým Univerzity obrany, Fakulty vojenského zdravotnictví z Hradce Králové ve složení Jakub Hrabčák, Adam Pavlík, Vlastimil Mazura, Ondřej Rada, Luboš Karásek a Roman Blanař. Na 2. místě skončil tým Univerzity Karlovy Lékařské fakulty Hradec Králové pod vedením kapitána Martina Vojtíška. Na třetím místě byl další tým Univerzity obrany, Fakulty vojenského zdravotnictví z Hradce Králové s kapitánem Matěje Kasala. Jeho tým byl vůbec první přihlášený do soutěže.

Ceny od sponzorů i finanční poukazy na stáž v některé z jihočeských nemocnic získalo všech 90 studentů medicíny z 15 týmů 4. - 6. ročníků osmi lékařských fakult v České republice a Slovenské republice. Cílem celé akce, kterou organizovaly Jihočeské nemocnice, a. s., HealthCare Institute Czech Republic, o. p. s., Jihočeský kraj a Nemocnice Prachatice, a. s., bylo podpořit mediky v jejich studiu, za jejich znalosti a dovednosti je odměnit a poskytnout odbornou i finanční podporu k jejich dalšímu odbornému rozvoji.

„Chceme ukázat studentům i veřejnosti, že i menší, okresní či krajské nemocnice mohou nabídnout zajímavé pracovní prostředí, profesní růst, kvalitní zázemí a moderní lékařské technologie i kvalitu pro pacienty. To vše jsme chtěli, aby si naši soutěžící mohli vyzkoušet a vidět na vlastní oči - práci s moderními přístroji, přímo v nemocnici pod dohledem našich lékařů, kteří se s nimi rádi podělí o svoje zkušenosti," uvedl Michal Čarvaš, ředitel Nemocnice Prachatice, a. s., která soutěž organizovala.

„Celá soutěž probíhala ke spokojenosti všech, s nadšením, elánem, radostí soutěžících i organizátorů. Je pozitivní zjištění, že budoucí elita lékařů je velmi dobře ze svých fakult vybavena znalostmi i dovednostmi a že má elán a chuť do medicíny," doplnil jeden ze spolutvůrců celé akce, lékař prachatické nemocnice MUDr. Pavel Lipták.

Předpokládá se, že akce, která se připravovala po devět uplynulých měsíců, se v následujících letech střídavě uskuteční v dalších nemocnicích na jihu Čech. Ty patří k nejúspěšnějším v celé ČR, jak nedávno také potvrdily výsledky celostátní soutěže Nemocnice ČR 2014. Nemocnice Písek, a. s., skončila v kategorii Absolutní vítěz na druhém místě, v kategorii finančního zdraví zvítězila Nemocnice České Budějovice, a. s. Hned za ní se místila Nemocnice Český Krumlov, a. s., šesté pořadí patří Nemocnici Prachatice, a. s.