Téměř sedm a půl tisíce hemodialýz ročně provedou lékaři na hemodialyzačním středisku strakonické nemocnice. „Máme přibližně padesát pacientů," uvedl vedoucí lékař střediska Josef Moltaš.

Příčin, proč ledviny nefungují, jak mají, je podle něj několik. „Může jít o vrozené vady, časté záněty ledvin, vysoký krevní tlak, ale i cukrovku," zmínil s tím, že častější je cukrovka II. typu. Tu způsobuje nezdravý životní styl.

Jak dobře pracují vaše ledviny můžete v rámci odběrového dne, který se koná u příležitosti Světového dne ledvin, zjistit ve čtvrtek 12. března od 8 do 12 hodin na nefrologické ambulanci v suterénu interního oddělení strakonické nemocnice.

Více k tomu řekl ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala. „Kdo bude mít zájem, bude mu odebrána krev na stanovení ledvinných funkcí, změřen krevní tlak a ideální by bylo přinést s sebou i ranní moč, která bude též odeslána do laboratoře na vyšetření močového sedimentu. Samozřejmostí je konzultace s odborným lékařem – nefrologem," zmínil se a dodal, že na ambulanci bude od 8 do 12 hodin přítomna sestra, která bude pacientům odebírat biologický materiál.

Hemodialyzační středisko strakonické nemocnice funguje od roku 2002. Je vybaveno třemi dialyzačními sály s devíti lůžky a desátým lůžkem pro akutní případy. Jeden ze tří sálů je infekční a jeden kanylový.

Lékaři na tomto středisku sledují dvacítku pacientů po transplantaci ledviny.

Světový den ledvin

Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost letos vyhlásila již desátý ročník Světového dne ledvin. Ten letos připadne na čtvrtek 12. března.

V rámci tohoto dne se otevírá většina hemodialyzačních středisek a umožňuje projít vyšetřením ledvin zdarma. Vyšetření spočívá v odběru krve, moči a změření krevního tlaku.

zdroj: Strakonický deník