Aktuální informace

Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.    

Téměř sedm a půl tisíce hemodialýz ročně provedou lékaři na hemodialyzačním středisku strakonické nemocnice. „Máme přibližně padesát pacientů," uvedl vedoucí lékař střediska Josef Moltaš.

Příčin, proč ledviny nefungují, jak mají, je podle něj několik. „Může jít o vrozené vady, časté záněty ledvin, vysoký krevní tlak, ale i cukrovku," zmínil s tím, že častější je cukrovka II. typu. Tu způsobuje nezdravý životní styl.

Jak dobře pracují vaše ledviny můžete v rámci odběrového dne, který se koná u příležitosti Světového dne ledvin, zjistit ve čtvrtek 12. března od 8 do 12 hodin na nefrologické ambulanci v suterénu interního oddělení strakonické nemocnice.

Více k tomu řekl ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala. „Kdo bude mít zájem, bude mu odebrána krev na stanovení ledvinných funkcí, změřen krevní tlak a ideální by bylo přinést s sebou i ranní moč, která bude též odeslána do laboratoře na vyšetření močového sedimentu. Samozřejmostí je konzultace s odborným lékařem – nefrologem," zmínil se a dodal, že na ambulanci bude od 8 do 12 hodin přítomna sestra, která bude pacientům odebírat biologický materiál.

Hemodialyzační středisko strakonické nemocnice funguje od roku 2002. Je vybaveno třemi dialyzačními sály s devíti lůžky a desátým lůžkem pro akutní případy. Jeden ze tří sálů je infekční a jeden kanylový.

Lékaři na tomto středisku sledují dvacítku pacientů po transplantaci ledviny.

 

Světový den ledvin

Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost letos vyhlásila již desátý ročník Světového dne ledvin. Ten letos připadne na čtvrtek 12. března.

V rámci tohoto dne se otevírá většina hemodialyzačních středisek a umožňuje projít vyšetřením ledvin zdarma. Vyšetření spočívá v odběru krve, moči a změření krevního tlaku.

 

zdroj: Strakonický deník

Akreditovaná nemocnice

Logo Spojené akreditační komise

Nemocnice Strakonice, a.s. dodržuje náročné standardy na poskytovaní zdravotní péče dle Spojené akreditační komise České republiky. Centrální laboratoře mají akreditaci od Českého úřadu pro akreditaci, o.p.s. na základě splnění požadavků podle ČSN EN ISO 15189.

Více o kvalitě péče v naší nemocnici.

Desatero pro bezpečnost pacientů.

120 let od založení nemocnice

Nemocnice ve Strakonicích byla otevřena pro veřejnost 1. září 1892. Byla tehdy prohlášena za nemocnici všeobecnou a veřejnou s právem nést název Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. Původní městský špitál – Siebrtský ústav byl založen mnohem dříve, již roku 1685, rozšířen pak byl v roce 1704. Součástí stavby je kostelík sv. Martina z roku 1713. Více o historii nemocnice.

Zdravá nemocnice

Zdravá nemocnice

Nemocnice Strakonice, a.s. se aktivně hlásí k iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO) - Health Promoting Hospitals ("nemocnice podporující zdraví"). Mimojiné se podílíme na organizaci osvětových akcí pro širokou veřejnost a na internetových stránkách postupně aktualizujeme rádce pro pacienty.