Povinné očkování: Černý kašel loni zabíjel

Strakonice – Povinné očkování dětí a následné sankce za jeho nedodržení zvedly v posledních týdnech vlnu debat. Rodiče často argumentují nežádoucími účinky. Primář dětského oddělené strakonické nemocnice Martin Gregora k tomu říká: „Každá účinná látka musí mít nežádoucí efekt. Záleží, zda je správně a ve vhodnou dobu aplikovaná."

Souhlasíte s tím, aby bylo očkování dětí povinné pod pohrůžkou pokuty?

Jsem svou náturou spíše liberál, a tak sankce v oblibě nemám.

Na druhou stranu souhlasím s tím, aby přijetí dítěte do kolektivního zařízení, tedy školka nebo škola, bylo podmíněno řádným očkováním dle kalendáře. Je to smysluplné v rámci ochrany veřejného zdraví.

Zaznamenala jsem, že maminky nesouhlasí především s tím, aby byly jejich děti očkovány proti šesti nemocem naráz. Jak velký nápor pro organismus dítěte tyto protilátky najednou jsou?

Z pohledu imunologů, podpořeného relevantními studiemi je očkování šestivalentní vakcínou pro dítě bezpečné a dokonce účinnější a šetrnější, než když bychom ho jednotlivými složkami očkovali postupně.

Je podle vás skutečně nutné očkovat v tak útlém věku i proti žloutence typu B?

I v odborných kruzích se vedou diskuze, zda je potřeba očkovat šestivalentí vakcínou obsahující i složku proti žloutence B.

Faktem je, že očkování v útlém věku je důležité jak pro ochranu kojence před úmrtím na nemoci jako je černý kašel, tak i proto, že imunitní systém v tomto věku je učenlivý a dobře na očkování reaguje.

Hrozba žloutenky B v kojenecké věku je nízká. Na druhou stranu hladina protilátek proti této nemoci se pro vakcinaci kojence velmi dobře zafixuje a přetrvává celoživotně.

Také panují názory, že spalničky byly ještě nedávno běžnou dětskou nemocí a očkování je tak jen farmaceutickou lobby. Jak se na to díváte?

Odpověď je jednoduchá – před pár týdny v Německu zemřelo na spalničky neočkované dítě.

Tato běžná dětská nemoc pravidelně způsobuje u neočkovaných dětí epidemie například v Rakousku a Německu. Mnohé děti mají průběh této nemoci navíc komplikovaný zánětem mozkových blan.

Jaké jsou nežádoucí účinky očkování?

Očkovací látky jsou připraveny tak,aby riziko nežádoucích účinků po správné aplikaci bylo co nejnižší a efekt vakcinace aby mnohonásobně převyšoval toto riziko. Většinu vedlejších reakcí představují přechodné potíže místní – zarudnutí v místě vpichu, bolestivost, teploty, vyrážka.

V porovnání s riziky nemoci, proti které účinně chrání, je to zanedbatelné. Vzácné závažnější reakce po očkování ale jsou také realitou.

Každý organismus je jiný a ne vždy je jeho imunologický systém k očkování optimálně naladěn. Je na lékaři, aby svým rozhodnutím co nejvíce potenciálních vedlejších reakcí eliminoval. Ne vždy to stoprocentně jde.

Své děti jsem nechal řádně naočkovat podle platného kalendáře, vědom si všech rizik. Jsem tomu rád. Nechci je vystavovat nemocem, které jsou stále kolem nás a jen díky velké proočkovanosti naší populace je nevnímáme jako reálnou hrozbu.

Bohužel je to klam. Jen v loňském roce v našem regionu zemřelo dítě na černý kašel.

zdroj: Strakonický deník