Aktuální informace

Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.    

Je pátek 21. listopadu kolem deváté hodiny dopoledne, když personál strakonické nemocnice volá na tísňovou linku. Na oddělení novorozenců a šestinedělí totiž vypukl požár.

O pár minut později na místo přijíždí profesionální hasiči ze stanice Strakonice. Už před branou nemocnice naráží ale na první problém. „Zůstala zavřená závora," podotkl velitel stanice Petr Šanda. Naštěstí šlo tentokrát o cvičení a problém tak mohl být odstraněn, aby k němu v případě skutečného požáru nemohlo dojít. „Vždycky se nějaké problémy najdou, proto se taková cvičení dělají," dodal Petr Šanda.

Po příjezdu na místo požáru museli hasiči ve výstroji absolvovat výstup do třetího patra, odkud začali evakuovat osoby. Některé odnášeli v nosítkách po schodišti dolů, jiné musely budovu opustit oknem za pomoci plošiny.

Mezi těmi jsem byla já a zdravotní sestra Bohuslava Heřmanová. Přiznávám, že ačkoliv strach z výšek nemám, stát na parapetu okna ve třetím patře není pocit, který bych chtěla zažívat často. A pak, když se plošina tak různě kymácela, napadlo mě ledacos.

Přesto byla pro mě i Bohuslavu Heřmanovou evakuace oknem příjemným zpestřením pracovního dne. „Byl to zážitek. Kdyby ale skutečně hořelo, myslím, že by to bylo jiné, člověk by se bál," zhodnotila Bohuslava Heřmanová, když jsme obě stály na zemi. S podobnou situací se ještě nesetkala, ale potkat ji něco podobného může kdykoliv.

Zatímco se pomalu škrábeme zpátky do třetího patra a já sotva popadám dech, v duchu vyseknu hasičům poklonu. Muset ty schody běžet s dýchacím přístrojem na zádech, omdlím už v přízemí.

Cestou mi Bohuslava Heřmanová prozradila, že kdyby skutečně došlo k požáru, s evakuací by začali sami. „Ještě před příjezdem hasičů bychom přenesli miminka do bezpečí," zmínila se.

Když dojdeme nahoru, je zásah u konce a na oddělení se všechno vrátí do normálu. U zjištěných problémů je zjednána náprava a nemocnice může zase o něco klidněji spát. Kdyby hořelo, hasiči se na místo dostanou ještě rychleji než dnes.

Cvičení zhodnotil pozitivně jak Petr Šanda, tak i ředitel nemocnice Tomáš Fiala. „Jsem za ta cvičení rád. Odhalí se při nich vždy situace, na které se nemyslí," uzavřel.

Akce takového typu se v nemocnici nekonala naposledy. Provádět cvičení musí nemocnice povinně.

Zdroj: Strakonický deník (fotogalerie a video)

Akreditovaná nemocnice

Logo Spojené akreditační komise

Nemocnice Strakonice, a.s. dodržuje náročné standardy na poskytovaní zdravotní péče dle Spojené akreditační komise České republiky. Centrální laboratoře mají akreditaci od Českého úřadu pro akreditaci, o.p.s. na základě splnění požadavků podle ČSN EN ISO 15189.

Více o kvalitě péče v naší nemocnici.

Desatero pro bezpečnost pacientů.

120 let od založení nemocnice

Nemocnice ve Strakonicích byla otevřena pro veřejnost 1. září 1892. Byla tehdy prohlášena za nemocnici všeobecnou a veřejnou s právem nést název Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. Původní městský špitál – Siebrtský ústav byl založen mnohem dříve, již roku 1685, rozšířen pak byl v roce 1704. Součástí stavby je kostelík sv. Martina z roku 1713. Více o historii nemocnice.

Zdravá nemocnice

Zdravá nemocnice

Nemocnice Strakonice, a.s. se aktivně hlásí k iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO) - Health Promoting Hospitals ("nemocnice podporující zdraví"). Mimojiné se podílíme na organizaci osvětových akcí pro širokou veřejnost a na internetových stránkách postupně aktualizujeme rádce pro pacienty.