Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.

Poprvé byl Josef Koubek z Blatné u porodu svého syna Štěpána před třemi roky. „Bylo to dlouhé, a protože obecně nemám nemocniční prostředí rád, měl jsem i trochu trému a byl jsem nervózní," vzpomínal včera.

Tuto zkušenost si zopakoval uplynulou neděli 27. července. To držel manželku Magdu za ruku u porodu druhé syna Jana. „Už to bylo lepší," dodal, když si pro oba do strakonické porodnice přijel. „Věřím, že když je táta u narození svých dětí, má pak k nim i lepší vztah," říká.

Jeho manželka Magda připisuje účasti svého muže při porodu velmi uklidňující smysl. „I když málem omdlel (smích), bylo milé vědět, že je se mnou. Řekla bych, že takový společný zážitek i víc spojuje rodinu," dodala.

Účast otce při porodu ve strakonické porodnici se za posledních pět let pohybuje kolem 50 procent. „Tuto možnost využívají především mladší rodiny," uvedla vrchní sestra Miloslava Bláhová.

Porodnice využívá i tzv. přikládání novorozeněte k otci v případě, že je matka rodí císařským řezem.

Vrchní sestra gynekologicko porodnického oddělaní strakonické nemocnice Miloslava Bláhová hovoří sama o sobě s nadsázkou „jako o nemocničním inventáři." Z jakého důvodu? „Pamatuji doby, kdy tátové za maminkami vůbec nesměli nebo jen jednou týdně. Teď už je situace úplně jiná a já říkám – zaplať Pán Bůh," vysvětluje.

Jak vy osobně vnímáte možnost účasti otce u porodu?

Vítám ji. Přítomnost tatínka u porodu již není žádnou novinkou, setkáváme se s nimi v našich porodnicích již delší dobu. Dříve se tatínek seznamoval se svým potomkem až po příchodu maminky s děťátkem z porodnice. Návštěvy na porodnicích byly zakázané, miminka se vozila pouze ke kojení.

V osmdesátých letech se děťátka dávala maminkám na pokoje po celý den i noc, některé to vítaly, jiné byly proti. Začaly se povolovat návštěvy, takže malý novorozeneček se začal již na porodnicích seznamovat se členy své rodiny.

Dnešní možnosti ve srovnání s tím, co říkáte, vypadají tak trochu jako sci-fi.

V současné době na porodnicích potkáváme tatínky nejen u samotného porodu, ale i na odděleních šestinedělí, někteří se svojí „rodinkou" zůstávají na oddělení i přes noc a přespávají s maminkou a miminkem na pokoji.

Není žádnou zvláštností, že tatínek i během pobytu na oddělení děťátko přebaluje a koupe. Pokud funguje mezi partnery harmonický vztah, děťátko je oběma očekáváno, přítomnost tatínka je přínosem. Pouto mezi touto „rodinkou" se vytváří již během samotného těhotenství a pokračuje pak dále.

A co samotní otcové?

Některý tatínek se tak „vžije" do těhotenství a průběhu porodu," že pak slyšíte – „my máme bolesti, nám teče voda, my se nechceme přisát k prsu a pít"… Jsou prostě společný rodinný tým. Přítomnost tatínka u porodu není však zárukou, že vztah vždy vydrží, objevují se na porodnicích i tatínkové, kteří podporují u porodu pokaždé jinou partnerku.

Můžete říci, kdo účast při porodu využívá více?

Zcela jasně mladší rodiny. Je to výsledek toho, jak funguje osvěta. Starší otcové bývají u porodu spíše z donucení ze strany manželky. Někdy je to i vidět.

zdroj: Strakonický deník