Aktuální informace

Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.    

Naprostou novinku v gastroenterologii jsou připraveni používat odborníci strakonické nemocnice. Nová elegantní metoda je pro pacienty velmi výhodná, protože umožní bez chirurgického zásahu endoskopicky zastavit krvácení v horní části trávicí trubice.

Především pacienti s nezastavitelným krvácením z vředů žaludku či dvanáctníku, kdy standardní metody včetně zaklipování buď selhaly, nebo je z anatomických důvodů nelze použít, můžou být nyní léčeni využitím endoskopického přístroje a specifického aerosolu pod názvem Hemospray. "Po identifikaci zdroje krvácení v žaludku nebo dvanáctníku se skrze endoskopický přístroj zavede sonda. Její konec je zacílen na krvácející místo a asistující sestra odjistí již připravenou směs prášku Hemospray v plastové pistoli na zevním konci zařízení. Po pokynu lékaře aplikuje krátkými ´výstřely´, podobně jako u dětské pistolky na vodu, prášek na krvácející místo. Ten po styku s krví okamžitě vytvoří pevně lnoucí krustu na povrchu krvácejícího místa, čímž je krvácení prakticky okamžitě zastaveno," vysvětluje primář gastroenterologie Nemocnice Strakonice, a. s., MUDr. Ivo Horný. Jak dodává, tato krusta vydrží v horní části trávicí trubice přibližně 24 hodin, ale mezitím již organismus svými reflexními mechanismy podpoří definitivní zástavu krvácení.

Použití specifického prášku ve spreji pod názvem Hemospray pro zdravotnické účely uvolnila po dlouhé době americká armáda. "Hemospray, na rozdíl od tradičních endoskopických terapií je netermální, neinvazivní, netraumatická a nekontaktní metoda," zdůrazňuje přednosti primář MUDr. Ivo Horný. Složením se jedná o minerální práškovou směs vyvinutou specificky pro endoskopické stavění krvácení. Neobsahuje lidské, zvířecí nebo rostlinné proteiny a není známa jako alergen. Hemospray je zcela netoxický. Ve válkách byl podobný materiál používán vojáky na bitevním poli pro zástavu krvácení, podobné materiály byly užívány také ke stavění povrchového krvácení. "V posledních letech proběhla celá řada studií na renomovaných pracovištích, při nichž se tato metoda ukázala jako velice úspěšná. Pomocí aerosolu eliminuje potřebu přímého kontaktu s ošetřovanou oblastí, prášek je sprejován směrem ke zdroji krvácení, takže není požadováno přesné cílení jako ostatní běžné metody," dodává primář Ivo Horný.

S myšlenkou využít metodu ve své praxi se primář Horný poprvé setkal vloni na evropském gastroenterologickém kongresu v Berlíně. Nyní na toto téma zorganizoval ve spolupráci se zástupcem specializované firmy Medial Tomášem Fialou (jde pouze o shodu jmen s ředitelem strakonické nemocnice) workshop, jehož se zúčastnilo 18 lékařů gastroenterologů ze Strakonic, Písku, Prachatic, Českého Krumlova, Českých Budějovic a Sušic. Ti se společně se svými sestrami zaškolili v použití této nové elegantní metody. Všichni si také mohli metodu vyzkoušet na modelu, který firma poskytla.

Kontakt: Gastroenterologie Nemocnice Strakonice, a. s. - primář MUDr. Ivo Horný, tel. číslo 383 314 242, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Akreditovaná nemocnice

Logo Spojené akreditační komise

Nemocnice Strakonice, a.s. dodržuje náročné standardy na poskytovaní zdravotní péče dle Spojené akreditační komise České republiky. Centrální laboratoře mají akreditaci od Českého úřadu pro akreditaci, o.p.s. na základě splnění požadavků podle ČSN EN ISO 15189.

Více o kvalitě péče v naší nemocnici.

Desatero pro bezpečnost pacientů.

120 let od založení nemocnice

Nemocnice ve Strakonicích byla otevřena pro veřejnost 1. září 1892. Byla tehdy prohlášena za nemocnici všeobecnou a veřejnou s právem nést název Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. Původní městský špitál – Siebrtský ústav byl založen mnohem dříve, již roku 1685, rozšířen pak byl v roce 1704. Součástí stavby je kostelík sv. Martina z roku 1713. Více o historii nemocnice.

Zdravá nemocnice

Zdravá nemocnice

Nemocnice Strakonice, a.s. se aktivně hlásí k iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO) - Health Promoting Hospitals ("nemocnice podporující zdraví"). Mimojiné se podílíme na organizaci osvětových akcí pro širokou veřejnost a na internetových stránkách postupně aktualizujeme rádce pro pacienty.