Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.

Všech osm krajských nemocnic na jihu Čech dostalo loni na platbách od zdravotních pojišťoven o celkem 314 milionů korun méně. Přesto dokázaly bez omezení péče utáhnout rozpočet beze ztrát.

U šéfů jihočeských nemocnic se mohou učit kolegové z jiných krajů, jak hospodařit beze ztrát. Zatímco české špitály hlásí za loňský rok velké ztráty, všech osm nemocnic na jihu Čech uzavřelo účetnictví se ziskem.

"Občas se k nám přijede někdo zeptat, jak to děláme. Je to vlastně jednoduché – když je dobře, utrácíme, když špatně, šetříme," říká ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon.

Za výrazem utrácení je v podání šéfa největšího jihočeského špitálu obnova areálu, výstavba nových budov a nákup moderních zdravotnických přístrojů. A hubené časy se zase podle Shona nemohou dotknout pacientů ani zaměstnanců. "Loni jsme dostali o 200 milionů méně. Ale neomezili jsme léčebnou péči, ani nešetřili na platech. Řada nemocnic snižovala mzdy o tři až šest procent, u nás dostali všichni na konci roku odměnu dva tisíce korun a příspěvek na penzijní pojištění 12 tisíc korun podle kolektivní smlouvy," srovnává Shon.

Při souhrnném obratu bezmála 6,4 miliardy korun dosáhla tato zdravotnická zařízení v regionu celkový zisk 37 milionů korun po zdanění. Tyto peníze nemocnice vloží do svého dalšího rozvoje.

"Kvůli škrtům v úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví přišly loni jihočeské nemocnice na platbách od zdravotních pojišťoven meziročně o celkem 314 milionů korun," připomněl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

I přesto nemocnice dál investovaly do své modernizace, a tím vyššího komfortu pro pacienty i personál. V posledních šesti letech vložily do svého rozvoje celkem přes 3,4 miliardy korun. Tyto peníze pocházely nejen z jejich kasy, ale také z rozpočtu kraje a hlavně z evropských dotací. Rozvoj pokračuje i letos. Například budějovická nemocnice zahájila v dubnu výstavbu nového perinatologického centra za 200 milionů korun, v táborské nemocnici se v tomto týdnu stěhují pacienti do zmodernizovaného západního křídla pavilonu chirurgických oborů za 44 milionů korun.

"Z našich nemocnic se stává kvalitní spolupracující tým. To se projevuje například při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami, při investicích i plánování léčebné péče," zdůraznila vicehejtmanka pro zdravotnictví Ivana Stráská.

Společný nákup zdravotnických pomůcek a materiálu i tlak na zdravotní pojišťovny oceňují hlavně menší nemocnice. "Musím pochválit holding za to, jak se nám daří stlačovat ceny pomůcek a materiálu i vyjednávat s pojišťovnami," řekl ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Další náklady snížil špitál sestěhováním operačních sálů, centrálních laboratoří, sterilizace i jednotky intenzivní péče pro všechny operační obory do jedné budovy.

Čím to je, že se manažerům jihočeských nemocnic stále daří hospodařit v černých číslech, když okolní špitály nevyjdou ani s vydatnými provozními injekcemi od svých zřizovatelů?

Podle Daniela Vavřiny z nezávislé organizace HealthCare Institute, která se specializuje na průzkum a hodnocení kvality služeb v nemocnicích a zdravotnictví, je to motivací. "Finanční kondici nemocnic sledujeme už šest let a ty jihočeské jsou stále na špičce. Je to tím, že jejich šéfové ke špitálům přistupují, jako by byly jejich vlastní. Tím pádem funguje i motivace, ale musí to být propojený celek na úrovni zřizovatel, management a pracovníci," konstatoval Vavřina.

zdroj: MfD, Medical Tribune