Lékárna Nemocnice Strakonice, a. s., se v pondělí 19. května připojí k akci České lékárnické komory, kdy si při příležitosti Světového dne hypertenze připomene rizika spojená s vysokým krevním tlakem. Zdravotníci zájemcům krevní tlak změří a přidají i potřebná doporučení k jeho prevenci či léčbě.

Světový den hypertenze zdravotníci využívají k upozornění lidí na nebezpečí vysokého krevního tlaku. K akci se přidávají také lékárny. „V pondělí 19. května u nás zájemcům změříme tlak. Výsledné měření vyhodnotíme podle připraveného formuláře a případně doporučíme konzultaci s odbornými lékaři naší nemocnice,“ přibližuje vedoucí lékárnice strakonické nemocniční lékárny PharmDr. Ladislava Hoštičková. Návštěvníci lékárny budou mít také k dispozici letáček s informacemi o arteriální hypertenzi (označení pro opakované nebo přetrvávající zvýšení krevního tlaku – podle definice na hodnoty 140/90 a vyšší) a rizikových faktorech nemoci včetně léčivých přípravků a doplňků stravy, které mohou tlak ovlivnit.

Vysokým tlakem trpí v Česku až dva milióny dospělých, třetina o této své nemoci ani neví. Tlak o něco vyšší než doporučený má značná část obyvatel. Ti, kterým je hypertenze diagnostikována, navíc onemocnění často podceňují a nedodržují rady lékařů. Přitom vhodnou dietou a dostatkem pohybu mohou přispět ke snížení tlaku i bez léků. Klesne tak rovněž riziko, že je postihnou komplikace vysokého krevního tlaku - infarkt, mrtvice či selhání ledvin.