Aktuální informace

Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.    

Je úterý 18. března 2014, přesně 8.13 hodin, a na svět se ve strakonické porodnici klube nový človíček. Magdalenka Fialová z Čejetic.

Do tohoto okamžiku jede vše podle běžného scénáře, i když jde o porod císařským řezem. Až tady ale nastává změna – dceru přivine na svoji hruď šťastný otec Tomáš Fiala (38). Stane se tak průkopníkem tzv. bondingu – poporodního procesu tvorby hlubokých emočních vazeb mezi matkou a dítětem. Matka Jitka Fialová (28) právě kvůli poporodní jizvě svoji dceru na břicho přiložit nemohla. Zaskočil tedy otec. „Byl to krásný pocit. Měl jsem v náruči človíčka, který byl na světě jen několik minut," svěřil se včera Tomáš při návštěvě v nemocnici. A matka? „Bylo to zvláštní. Na jednu stranu jsem byla hrozně šťastná, na druhou jsem Tomášovi tak trochu záviděla. Já si mohla vzít Magdalenku na sebe bez rizika až druhý den," doplnila.

Abychom ale všemu dali správný rozměr, musíme se vrátit přibližně o dva týdny zpět. To se Jitka Fialová dozvěděla, že kvůli otočení dítěte nebude moci rodit přirozeným způsobem. O bondingu už věděla díky své známé zdravotní sestře, která na toto téma psala studijní práci. „Tomášovi jsem to řekla asi týden před porodem. Souhlasil," dodala.

Vrchní sestra Miloslava Bláhová přiznává, že nervozita při této premiéře trochu panovala. „Spíše takové vzrušení, protože tuto možnost jsme mohli zkusit až díky přestavbě operačních sálů, které jsou soustředěné v jednom objektu. Když si maminka o tuto variantu sama řekla, rádi jsme jí vyhověli. Všechno dopadlo skvěle," informovala vrchní sestra.

Bonding není nic nového, ovšem v kombinaci s císařským řezem o novinku jde zcela určitě. Více ředitel nemocnice Tomáš Fiala. „Naše oddělení začalo s přikládáním dětí k matce po císařském řezu ve svodové anestezii již na operačním sále, ale tentokrát jsme zkusili i bonding s tatínkem," říká Tomáš Fiala.

To, že byli Fialovi prvními, kdo tuto variantu vyzkoušel, není podle nich důležité. „Zvláštní možná ano. Ale mnohem důležitější je fakt, že se o této možnosti dozvědí i jiné maminky," vysvětluje Jitka Fialová.

Strakonická nemocnice použila tuto možnost – přikládání k otci, pokud matka rodila v termínu, ale císařským řezem – jako první na jihu Čech.

Bonding

- Nebo také „klokánkování". Poporodní proces tvorby hlubokých emočních vazeb mezi matkou a dítětem (doslovný překlad je např. svazování, propojování, lepení).

- Za bonding můžeme označit proces, kdy se bezprostředně po porodu utváří vztah mezi maminkou a miminkem. Úzký kontakt matky a novorozence v raném poporodním období buduje základy emočních vazeb a pomáhá nastartovat tvorbu mateřského mléka.

- U sekčních porodů může maminku zastoupit tatínek nebo babička.

 

zdroj: Strakonický deník

Akreditovaná nemocnice

Logo Spojené akreditační komise

Nemocnice Strakonice, a.s. dodržuje náročné standardy na poskytovaní zdravotní péče dle Spojené akreditační komise České republiky. Centrální laboratoře mají akreditaci od Českého úřadu pro akreditaci, o.p.s. na základě splnění požadavků podle ČSN EN ISO 15189.

Více o kvalitě péče v naší nemocnici.

Desatero pro bezpečnost pacientů.

120 let od založení nemocnice

Nemocnice ve Strakonicích byla otevřena pro veřejnost 1. září 1892. Byla tehdy prohlášena za nemocnici všeobecnou a veřejnou s právem nést název Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. Původní městský špitál – Siebrtský ústav byl založen mnohem dříve, již roku 1685, rozšířen pak byl v roce 1704. Součástí stavby je kostelík sv. Martina z roku 1713. Více o historii nemocnice.

Zdravá nemocnice

Zdravá nemocnice

Nemocnice Strakonice, a.s. se aktivně hlásí k iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO) - Health Promoting Hospitals ("nemocnice podporující zdraví"). Mimojiné se podílíme na organizaci osvětových akcí pro širokou veřejnost a na internetových stránkách postupně aktualizujeme rádce pro pacienty.