Čtyři nové monitory dechu Babysense II předala ve čtvrtek 12. října Nadace Křižovatka Nemocnici Strakonice. Přístroje v celkově hodnotě 11...

Lékárna a diabetologická poradna strakonické nemocnice nabídne ve čtvrtek všem zájemcům informace o předcházení diabetu. Lidem zdarma změří hladinu cukru v krvi.

Strakonická nemocniční lékárna poskytne ve čtvrtek 14. listopadu, na který připadá Světový den diabetu, informační akci o této civilizační chorobě. „Klientům poradíme a předáme informační materiály o předcházení diabetickým komplikacím. A protože jedním z rizikových faktorů tohoto onemocnění je nadváha, poradíme, jakými přípravky mohou podpořit svou snahu o snížení tělesné hmotnosti,“ říká ředitel Nemocnice Strakonice, a. s. MUDr. Tomáš Fiala a zdůrazňuje, že pro úspěšnou léčbu cukrovky je důležitý včasný záchyt nastupující nemoci. „Klienti si proto mohou tento den nechat zadarmo změřit aktuální hladinu cukru v krvi v diabetologické poradně naší nemocnice v době od 7 do 12 hodin.“

Diabetes je civilizační onemocnění. K jeho vzniku ve většině případů přispívá život ve stresu, nadměrný příjem energie, nevhodné složení potravy a nedostatek pohybu, tedy faktory, které také velmi často vedou k obezitě. Pouze asi u 8 % diabetiků se onemocnění rozvine na základě vrozených genetických dispozic nebo nějaké druhotné příčiny. Nevhodný životní styl však může uspíšit vznik diabetu a komplikovat průběh onemocnění.

Základní příčinou cukrovky je neschopnost organismu produkovat nebo efektivně využívat životně důležitý hormon inzulín, který je zodpovědný za přeměnu stravy v energii. Základní úlohou inzulinu je vychytávat cukr (hlavní zdroj energie pro organismus) z krve a předávat ho životně důležitým orgánům a tkáním.

Neléčená cukrovka zabíjí nebo způsobuje těžká poškození nejdůležitějších systémů, která pak vedou k závažným komplikacím. Chronické komplikace diabetu jsou způsobeny postižením velkých cév (v srdci, mozku, dolních končetinách) a malých cév (postižení se pak projeví sníženou funkcí ledvin, poruchami zraku a nervů).

K základním opatřením pro předcházení diabetickým komplikacím patří:

- udržovat diabetes dobře kompenzovaný, pravidelně navštěvovat lékaře, správně užívat předepsané léky

- dodržovat dietní opatření pro diabetiky

- omezit nadměrný příjem alkoholických nápojů

- provozovat pravidelný a přiměřený tělesný pohyb

- nekouřit

- vyhýbat se stresovým situacím

V České republice každoročně stoupá počet registrovaných diabetiků. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se ke konci roku 2012 s diabetem léčilo více než 841 tisíc pacientů, což představovalo nárůst výskytu tohoto onemocnění v populaci o více než 15 tisíc diabetiků oproti předchozímu roku.

Světový den diabetu byl vyhlášen v roce 1991 Mezinárodní federací pro diabetes (IDF) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako reakce na rostoucí obavy ze zvyšující se zdravotní hrozby, kterou diabetes představuje.