Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.

Pro strakonickou nemocnici zítřkem končí těžké období, které trvalo čtyři roky. Uvedl to ředitel nemocnice Tomáš Fiala ve spojitosti se slavnostním předáním stavby pavilonu operačních oborů ve strakonické nemocnici a ukončení akce Ekologizace nemocnic v majetku Jihočeského kraje – Nemocnice Strakonice, a.s.

Co otevřením pavilónu pacienti a návštěvnici získají?

Veškeré přestavby ve strakonické nemocnici v posledních letech směřují k racionalizaci – zateplování, výměny topení, rušení nadbytečných výměníků a k centralizaci operačních oborů tak, aby provoz nemocnice vyžadoval méně operačních sálů, centrální jednotku intenzivní péče operačních oborů, centrální sterilizaci a zejména celkově méně využitelných budov. Nemocnici tak zkvalitňujeme a zmenšujeme – zdravotnické zařízení totiž funguje na devíti hektarech plochy, původně užívalo 18 pavilonů, z nich tři již opustilo a jeden zbouralo, nyní budeme opouštět další. Současně však dochází k významnému zvýšení standartu pro hospitalizované i ambulantní pacienty – jedno, dvou a maximálně třílůžkové pokoje, každý s vlastním sociálním zařízením.

Jde už o poslední z celé řady přestaveb?

V podstatě máme za sebou těžké období, které trvalo čtyři roky, ale konec ještě není. V příštím roce dojde k dílčím úpravám v bývalém gynekologicko porodnickém pavilonu tak, aby zde mohla fungovat v konečně důstojných podmínkách rehabilitace. Dalším problémem jsou poničené komunikace a nedostatek parkovacích míst v areálu – ta bychom v budoucnu rádi vylepšili.

Podařilo se sloučit obory tak, že budou očekávané úspory znatelné?

Už teď jsou znát úspory při začlenění kožních lůžek pod interní oddělení. A rozhodně účelněji využije odborný zdravotnický personál speciální přístrojovou techniku na sloučených operačních sálech i na centrální sterilizaci.

Kolik celý záměr stál peněz, kdo ho financoval a délka trvání celé akce.

V průběhu čtyř let jsme investovali 395 milionů korun, kromě pavilonu operačních oborů se akce týkaly dalších devíti budov. Zdroje pocházely ze strukturálních fondů EU, Státního fondu životního prostředí, státního rozpočtu ČR, významnou částku investoval Jihočeský kraj coby jediný akcionář nemocnice a ze svých zdrojů se podílela také strakonická nemocnice.

Petr Škotko