Čtyři nové monitory dechu Babysense II předala ve čtvrtek 12. října Nadace Křižovatka Nemocnici Strakonice. Přístroje v celkově hodnotě 11...

Je v podstatě nenahraditelná a unikátní. Kromě českobudějovické nemocnice není na jihu Čech žádné takové zařízení. Řeč je o pavilonu nukleární medicíny v areálu strakonické nemocnice.

Co je náplní této odbornosti? „Na rozdíl od rentgenu či magnetické rezonance dokáže popsat i funkce vyšetřovaných orgánů," uvedla už před časem primářka nukleární medicíny Martina Hlinková. „Jde o diagnostickou zobrazovací metodu, využívající radionuklidů k zobrazování nebo popisu funkce orgánu. Je to velmi důležitý způsob vyšetření, protože poskytuje informace poněkud jiného charakteru než radiodiagnostické metody," představila „svůj" obor.

Vše je podřízeno pacientovi. Toto vyšetření mu zajistí kompletní a dokonalý obraz jeho zdravotního stavu bezpečnou metodou. I když dostává kvůli celému procesu do těla radiofarmaka (léky obsahující radioaktivní látky), žádné poškození organizmu nehrozí. Jejich množství je přesně dané. Navíc normy, hlídající jejich používání, jsou velmi přísné.

Historie oddělení nukleární medicíny ve strakonické nemocnici spadá do začátku 70. let minulého století. V té době tady pracovalo zařízení s názvem Nuclea Chicago, což byla jediná gama kamera, která byla k dispozici. Změna přišla v roce 2006 centrální přestavbou a vybavením novou gama kamerou Phillips. Celkové náklady byly přes 26 milionů korun.

Protože strakonická nukleární medicína je jedním ze dvou pracovišť na jihu Čech, nemá danou spádovou oblast. Vyšetří každého pacienta, který se sem objedná. Ročně jich je v průměru 1200.

zdroj: Strakonický deník