"Úhradová vyhláška a zálohy jsou pro nemocnice vražedné. Nejsou vražedné jen pro zaměstnance, ale i pro samotnou zdravotní péči," říká v rozhovoru s deníkem MfD vicehejtmanka pro zdravotnictví Ivana Stráská (ČSSD).

- Na čem jste se dohodli s odbory?

Že budeme tlačit přes Asociaci krajů a odbory na společné jednání s premiérem. Na něm chceme prosazovat, aby úhradová vyhláška nebyla koncipovaná tak, jak je, ale aby nemocnice dostaly minimálně loňské peníze. Pojišťovny je mají, protože výběr pojištění roste.

- Už se s nemocnicemi aspoň vyrovnaly za minulé roky?

To je další problém. Některé nemocnice ještě nemají doúčtování a dorovnání od roku 2009 až do roku 2012. Pokud je pozitivní, jsou to peníze, které mají pojišťovny zaparkované a našim nemocnicím by v této situaci pomohly.

- Nebylo by jednodušší, kdyby v této situaci pomohl kraj?

Rozhodně ne. To je idea státu, že by kraj měl dofinancovat sociální služby, dopravu i školství. Teď by měl nalít peníze do nemocnic. Ale přece je záměrně nepošleme do červených čísel, a nedopustíme tak postupné omezení zdravotní péče a možná zavření některé z nich.

- Ale o to stát přece stojí, nebo ne?

Já vyčítám ministerstvu zdravotnictví, že nepracuje na účelné síti nemocnic. Vím, že v některých krajích, ale ne v Jihočeském, je jejich síť předimenzovaná a že nastavený systém všechny těžko živí.

- Jak je současná situace vážná?

Je stejně vážná jako v době, kdy jsme se dohadovali o akutních lůžkách. Tohle je další pokus, jak dostat nemocnice na kolena a dojít k omezení zdravotní péče. Možná zdlouhavější a možná ještě bolestnější.

- Obáváte se, že by mohli zdravotníci začít dávat výpovědi?

Tyto obavy jsou tu vždycky. Já jsem ani dnes nechtěla říct, buďte rádi, že máte práci. Říkat to mámě, která přinese domů 13 tisíc a stará se o dvě děti, není nic, co by jí pomohlo. Ale pokud se k tomu rozhodnou, určitě to nebude dobrá zpráva pro naše zdravotnictví. Možná ji uvítají zdravotní pojišťovny.

Mladá fronta DNES, Ludmila Mlsová