Aktuální informace

Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.    

Sedm nemocnic vlastněných Jihočeským krajem musí letos uspořit 322 milionů korun. V Krumlově už sáhli na mzdy zdravotního personálu, ve Strakonicích spoří na ambulantní péči. Protahují se vyjednávání o kolektivních smlouvách.

Omezují obnovu vybavení, tlačí dodavatele k nižším cenám za spotřební materiál a zaměstnance k vyšším výkonům. Ředitelé jihočeských nemocnic hledají rezervy, které jim umožní udržet vyrovnaný rozpočet.

Při letošním výrazném propadu peněz v úhradové vyhlášce od zdravotních pojišťoven v kombinaci se zvýšenými náklady kvůli rostoucí sazbě DPH je to téměř nemožné bez toho, aniž by sáhli i na mzdy personálu.

S tím však nesouhlasí šéfové odborů, kteří také proto ještě ve většině nemocnic nepodepsali nové kolektivní smlouvy a včera přijeli jednat s jihočeskou vicehejtmankou pro zdravotnictví Ivanou Stráskou.

"S jednáním jsme spokojeni, protože jsme se dohodli na společném postupu odborů s Asociací krajů. Chceme tlačit na změnu financování ve zdravotnictví," řekl po včerejší dvouhodinové debatě Roman Carda, který je šéfem odborového svazu zdravotnictví a sociální péče v písecké nemocnici.

Ani tato dohoda však nepřiměje odboráře k tomu, aby začali v jednotlivých nemocnicích podepisovat s vedením nové kolektivní smlouvy. Chtějí počkat na výsledek další schůzky, která se má odehrát za 14 dní.

Výjimkou jsou budějovičtí zdravotníci. "My máme podepsanou kolektivní smlouvu až do března 2014. Naše vedení dělá všechno pro to, aby platy nesnižovalo. Ale je otázka, jak to bude vypadat na podzim, protože špitálu chybí 180 milionů," řekl Lubomír Francl z odborového svazu zdravotnictví v budějovické nemocnici.

V některých jihočeských nemocnicích už na mzdy sáhli. "Od 1. března jsme snížili mzdy v nadtarifních složkách - to 'hegerovné', co si lékaři vymohli před dvěma lety v akci Děkujeme, odcházíme, a sestrám 'juráskovné' ve výši kolem patnácti set," potvrdil ředitel krumlovské nemocnice Jaroslav Šíma.

Zdravotníci v písecké a táborské nemocnici zřejmě přijdou o příspěvky na penzijní pojištění, o dosavadní způsob proplácení přesčasů nebo víkendových příplatků. "Úspory hledáme všude. Znovu vyjednáváme s odbory, s obchodními partnery, omezili jsme obnovu mobiliáře. Tlačíme personál k vyšším výkonům. Teď šli čtyři lidi do důchodu a jejich práci si rozebrali ostatní," popsal ředitel táborské nemocnice Ivo Houška.

A ve strakonické nemocnici začali spořit také na nákladné ambulantní péči. "Máme přeplněné ambulance, ale pojišťovny nám hradí jen 95 procent péče. Proto zatím odsouváme nové pacienty z diabetologické ambulance, kde je velmi drahé vyšetření i léky," sdělil šéf nemocnice Tomáš Fiala.

Přitom samotné zdravotní pojišťovny nepočítají s tím, že by nemocnicím poslaly víc peněz. "Postupujeme v souladu s úhradovou vyhláškou ministerstva zdravotnictví pro letošní rok a se všemi nemocnicemi i s holdingem jsme ji probrali," řekl mluvčí krajské Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktor Lavička.

Pro zdravotníky a jejich pacienty to není dobrá zpráva, za méně peněz těžko nabídnou víc péče. A rezervy nemocnic jsou už na dně. "Nejde jen o mzdy, ale i o materiál a péči. Ta je chronicky podfinancovaná a je zázrak, že ji stále dokážeme poskytovat na evropské úrovni," naznačil šéf písecké nemocnice Jiří Holan.


Mladá fronta DNES, Ludmila Mlsová

Akreditovaná nemocnice

Logo Spojené akreditační komise

Nemocnice Strakonice, a.s. dodržuje náročné standardy na poskytovaní zdravotní péče dle Spojené akreditační komise České republiky. Centrální laboratoře mají akreditaci od Českého úřadu pro akreditaci, o.p.s. na základě splnění požadavků podle ČSN EN ISO 15189.

Více o kvalitě péče v naší nemocnici.

Desatero pro bezpečnost pacientů.

120 let od založení nemocnice

Nemocnice ve Strakonicích byla otevřena pro veřejnost 1. září 1892. Byla tehdy prohlášena za nemocnici všeobecnou a veřejnou s právem nést název Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. Původní městský špitál – Siebrtský ústav byl založen mnohem dříve, již roku 1685, rozšířen pak byl v roce 1704. Součástí stavby je kostelík sv. Martina z roku 1713. Více o historii nemocnice.

Zdravá nemocnice

Zdravá nemocnice

Nemocnice Strakonice, a.s. se aktivně hlásí k iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO) - Health Promoting Hospitals ("nemocnice podporující zdraví"). Mimojiné se podílíme na organizaci osvětových akcí pro širokou veřejnost a na internetových stránkách postupně aktualizujeme rádce pro pacienty.