Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.

Konec loňského roku se nesmazatelně vryl do paměti vrchní sestry interního oddělení strakonické nemocnice Aleně Zíkové a řidiče sanitky Milana Hausera. Ve čtvrtek 13. prosince mířili se třemi pacienty do českobudějovické nemocnice, když se nedaleko Číčenic stali účastníky nehody. Během okamžiku šlo o život pěti lidem. „Proti nám jel kamion. Když jsme se míjeli, začal ho předjíždět nějaký vůz. Viděla jsem dvě světla, potom náraz a zůstali jsme na střeše," vzpomíná Alena Zíková.

Ona i řidič sanitky dokázali vylézt ven a pomoci pacientům. Dvě ženy měly naštěstí jen povrchová zranění, třetí pacient ale zůstal zaklíněn v havarované sanitce. Tomu museli pomoci přivolaní záchranáři.

I přes pohmoždění páteře a hrudníku dokázali Alena Zíková a Milan Hauser jednat jako profesionálové. Následky ale mají dodnes. Milan Hauser ani nechtěl o celé záležitosti moc mluvit. „Nezlobte se, nebudu nic říkat. Snad jen to, že jsem rád, že jsme to vůbec přežili," řekl do telefonu.

Když na loňský 13. prosinec Alena Zíková vzpomíná, vybavuje si věcnost svého jednání. „Oba jsme jednali rychle a naše starost patřila jen lidem v sanitce. Ale stále se ten okamžik vrací a připomíná. Asi to ještě nějakou dobu potrvá," dodala.

Na IV. společenském večeru pro záchranáře převzali oba z rukou starosty města Pavla Vondryse ocenění za záchranu života.

zdroj: Strakonický deník