Čtyři nové monitory dechu Babysense II předala ve čtvrtek 12. října Nadace Křižovatka Nemocnici Strakonice. Přístroje v celkově hodnotě 11...

Déle než rok sbíral bývalý ředitel Muzea středního Pootaví, historik Miroslav Špecián, podklady pro unikátní knihu 120 let Nemocnice Strakonice.

Její křest byl včera nejočekávanějším bodem oslav 120 let strakonické nemocnice v kulturním domě. „Byla to velmi zajímavá práce, ale bez těch lidí, kteří mi vyprávěli a já jen poslouchal, by kniha nikdy nevznikla," uvedl autor k vzniku publikace. Ta mapuje jak minulost, tak i současnost zdravotnického zařízení, které vzniklo v roce 1892. „Myslím, že v rámci jižních Čech je strakonická nemocnice jedním z nejstarších zařízení," dodal Miroslav Špecián.

Mezi těmi, kteří do knihy svými vzpomínkami přispěli, je také bývalý primář strakonické gynekologie Dušan Gregora. „Když mne pan Špecián oslovil, prožíval jsem krásné pocity. Minulost strakonické nemocnice je tak bohatá, že by lidé o ní měli vědět co nejvíce. A je stejně důležitá jako její současnost i budoucnost," zdůraznil Dušan Gregora. A jak se dívá na snižování počtu lůžek? (Začátkem 90. let bylo v nemocnici 608 lůžek – poz. redakce). „To není o počtu lůžek, ale poskytované péči. A věřím, že naše nemocnice to dokáže," upřesnil.

Unikátní kniha 120 let Nemocnice Strakonice vyšla v nákladu 1000 výtisků.

Programem provázela moderátorka Marie Retková. „Mám ke strakonické nemocnici velmi blízko. Nejen, že tady pracoval můj muž, ale zdejší lékaři mi tady zachránili život," připomněla události nedávných let.

Kmotrou knihy byla zpěvačka Ilona Csáková.

V současné době prochází nemocnice rozsáhlou přestavbou, která má skončit v létě roku 2013. V současné době tady pracuje 542 lidí, od 1. ledna 2013 zde bude 314 lůžek.

Fotogalerie z oslav

Strakonický deník