Čtyři nové monitory dechu Babysense II předala ve čtvrtek 12. října Nadace Křižovatka Nemocnici Strakonice. Přístroje v celkově hodnotě 11...

Lůžka na neurologii zůstanou i nadále v plném počtu 25. Odbornost kožního oddělení bude zachována šesti lůžky na chirurgii. Snaha pojišťoven o jejich likvidaci vyzněla ve čtvrtek 15. listopadu na krajském úřadu naprázdno. Potvrdil to šéf strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Primář neurologie Pavel Houška ocitoval výsledek bez servítek. „Věřil jsem, že vyhraje zdravý rozum. Naše argumenty pro zachování nervového nemohlo nic vyvrátit. I když, tady je možné vše."

Největším kompromisem tak je osud 13 lůžek na kožním oddělení. Nejistota totiž vedla i k tomu, že během roku z něj odešlo několik lékařů. „Z původním třinácti lůžek jich zůstalo šest v rámci společného lůžkového fondu s chirurgií a internou," pokračoval Tomáš Fiala. Primářka Jana Požárková si oddechla. „Po všech možných výhrůžkách, které jsem za poslední roky slyšela, to považuji za výhru," byla její první reakce.

Bitva mezi jihočeskými nemocnicemi, krajem a pojišťovnami o zachování lůžek v nemocnicích na jihu Čech tak skončila vítězně. Podle Tomáše Fialy jde o přijatelné výsledky jednání a některé kompromisy považuje za bezpečné. „Kraj dodržel slovo a podpořil nás. Ale neméně je důležité, že při sobě stály i jihočeské nemocnice," řekl včera hned po skončení jednání.

Jak je to s dalšími počty? Kromě neurologie zůstává původní počet lůžek na interním oddělení – 69, na plicním – 25, na gynekologicko porodnické části – 35, chirurgie – 66 lůžek (60 na oddělení, šest na JIP), následná péče – 41 lůžek, z toho pět DIOP.

Dětské má 34 lůžek (20 na oddělení, čtyři na dětské JIP a 10 na oddělení novorozenců). Původní počet byl 46 lůžek. Oční má jiný osud. Od 1. ledna 2013 jen jako stacionář bez lůžek. V případě potřeby budou pacienti umístěni na jiném oddělení, pravděpodobně chirurgii.

zdroj: Strakonický deník