Jednání o rámcových smlouvách s jihočeskými nemocnicemi opět nepřineslo výsledek. Vedení krajské pobočky VZP se omluvilo a jednání se nezúčastnilo. Schůzku na 8. října svolal před dvěma týdny hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola poté, co se téma neuzavření rámcových smluv mezi zdravotními pojišťovnami a jihočeskými nemocnicemi začalo politizovat a vyostřily se vztahy mezi jednotlivými aktéry.

Že je situace vážná, na to ostatně upozorňují jak Asociace českých a moravských nemocnic, tak svazy pacientů a zdravotně postižených. „I dnes se zástupci VZP z jednání už po několikáté omluvili. Ředitelé nemocnic tak stále netuší, kdy a zda vůbec s nimi smlouvy budou uzavřeny a na jaký rozsah péče," uvedl hejtman Jiří Zimola.

V prvním pololetí 2012 byl jednotlivým nemocnicím v kraji, které poskytují akutní lůžkovou péči, předložen společný návrh VZP a Svazu zdravotních pojišťoven na snížení počtu lůžek. Zástupci nemocnic předali své protinávrhy. Pojišťovna akceptovala pouze ty z nemocnice Jindřichův Hradec a částečně námitku nemocnice Prachatice a Český Krumlova. K dalším se nevyjádřila a na zájem vedení nemocnic jednat, reaguje rušením a odkládáním schůzek.

„Na začátku posledního čtvrtletí tohoto roku nemocnice stále ještě nemají smlouvy na příští rok a jsou z toho logicky nervózní. Budeme dál trvat na jednání a brzkém podpisu rámcových smluv, a to na současný rozsah péče na dobu pěti let. Dlouhodobě je síť jihočeských nemocnic dávána za vzor jako optimální. Počet lůžek je zde nižší než průměr v ČR, a proto pojišťovna nemá důvod šetřit na péči o pacienty právě u nás," uzavřela po dnešním setkání s řediteli nemocnic, na které VZP opět nedorazila, náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.

Pojišťovnou navržené snižování poštu lůžek by přitom znamenalo faktickou likvidaci nemocnice v Českém Krumlově, Prachaticích a významné omezení péče nemocnice ve Strakonicích.

zdroj: Jihočeský kraj