Kroky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) směřující k omezení rozsahu služeb v několika jihočeských nemocnicích rozlítily i známé osobnosti z české kulturní scény. Ty se jako nesouhlas s postupem pojišťovny rozhodly uspořádat přímo v nemocnicích happening. Akce, spojené s hudebním vystoupením, se budou konat ve druhém říjnovém týdnu v českokrumlovské, prachatické a strakonické nemocnici.

„Po petici za zachování rozsahu péče v Nemocnici Český Krumlov a v Nemocnici Prachatice, přichází se svou peticí také občané Strakonicka. V petičním výboru je i známý filmový režisér Zdeněk Troška. Všechny tři petice požadují po VZP zachování zdravotní péče v nynějším rozsahu," uvedl ředitel holdingové společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha.

Na podporu akce svolávají petiční výbory happeningy přímo do nemocnic. V pondělí 8. října proběhne v areálu Nemocnice Český Krumlov, v úterý 9. října v Nemocnici Prachatice a ve čtvrtek 11. října pak v Nemocnici Strakonice. Začátek akce je plánován vždy na 13. hodinu, konec se předpokládá v 18 hodin. „Vždy v 15:30 bude happening doprovázen hudebním vystoupením zpěváků, kteří se rozhodli nemocnice na jihu Čech ve sporu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou podpořit. Přijedou zazpívat zpěváci Martin Maxa, Martin France a Marcela Březinová," řekl Martin Bláha.

Jihočeské nemocnice v současnosti bojují o svou vlastní existenci, a to navzdory stovkám příznivých reakcí na kvalitu péče jak ze strany odborné, tak laické veřejnosti. „Opakují se totiž pokusy Všeobecné zdravotní pojišťovny zrušit smlouvy na některé obory a snížit počet lůžek. A to je v přímém protikladu k tomu, jaké úspěchy Nemocnice Prachatice i Nemocnice Český Krumlov vykazují a jak jsou s jejich službami lidé spokojeni," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

V Prachaticích nalézají odbornou lékařskou pomoc lidé ze zhruba padesátitisícového regionu, který zahrnuje i těžko přístupnou oblast Šumavy. A plány VZP na omezení rozsahu nemocničních služeb by mohly vést v konečném důsledku až ke zrušení prachatické nemocnice. „Takový vývoj nemůžeme připustit, protože by znamenal výrazné snížení dostupnosti lékařské péče takřka pro desetinu obyvatel Jihočeského kraje," řekl Jiří Zimola.

Českokrumlovská nemocnice zase slaví dlouhodobé úspěchy v oblasti gynekologie a porodnictví. Podle oficiálního hodnocení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) patří porodní oddělení v Českém Krumlově k vůbec nejúspěšnějším mezi malými nemocnicemi v rámci celé České republiky, a to zejména při porodech císařským řezem. Nemocnice se v maximální možné míře přizpůsobuje přáním novopečených maminek, snaží se o individuální přístup ke každé rodičce. Gynekologicko-porodnické oddělení je vyhlášené také úspěchy v oblasti gynekologických operací a krátkou čekací dobou na tyto zákroky. Ani další lékařské obory, například interna, nenabízejí péči o nic méně kvalitní než porodnice.

Snaha jihočeského hejtmana stejně jako jeho náměstkyně pro oblast zdravotnictví Ivany Stráské zachovat v nezměněné podobě současnou, dobře fungující síť krajských nemocnic, se setkává s výraznou veřejnou podporou. Petici proti zrušení či omezení služeb Nemocnice Český Krumlov už podepsalo přes 4000 Jihočechů a další podpisy přibývají. Zhruba 5000 podpisů obsahuje i petice proti zrušení nemocnice v Prachaticích.