Aktuální informace

Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.    

Strakonický deník: Na nebezpečí otravy metanolem jsme se ptali primáře oddělení ARO strakonické nemocnice Marka Zbořila.

Co to otrava metanolem je?

Metanol je velmi toxický a otrava jím patří k těm nejtěžším. Smrtelná dávka pro člověka je třicet mililitrů čistého metanolu. To odpovídá množství o něco většímu než malý panák. A dávka, která muže způsobit trvalou slepotu, jsou pouze čtyři mililitry. Je to látka, která vzniká při nesprávném technologickém postupu při výrově alkoholu nebo bývá vyráběn záměrně pro chemický průmysl a podobně.

Může člověk metanol poznat?

Bohužel jeho příměs v alkoholu není smysly identifikovatelná. Zjistit se to tedy nedá.

Jaké má člověk prvotní příznaky při otravě metanolem?

Jsou velmi podobné vlivu alkoholu. Mezi velmi alarmující patří výpadky zorného pole. Dále jsou to bolesti břicha, malátnost, zmatenost, závratě, křeče a při vyšších dávkách bezvědomí.

Co má člověk dělat, když má podezření, že pozřel metanol?

Měl by co nejrychleji navštívit lékaře. Ale ještě před tím by měl požít čistý alkohol, a to zhruba v dávce odpovídající dvou dvanáctistupňovým pivům. Pokud se dostane včas do zdravotní péče, my pak léčíme tímtéž – alkoholem. Lék z Norska byl dovezen do ČR teprve před několika málo dny.

Připravuje se strakonická nemocnice nějak na to, že by se mohla otrava metanolem objevit i tady?

My jsme připravení. Alkohol ve sterilní podobě tady na oddělení máme přichystaný trvale. Dnes, kdy je metanolová kauza velmi medializovaná, je metanol první, na co myslíme, když nám přivezou pacienta s diagnózou otrava alkoholem. Ale hladinu metanolu tady ve Strakonicích nejsme schopni určit. Vzorek bychom museli poslat na speciální laboratorní vyšetření do Českých Budějovic.


Strakonický deník

Akreditovaná nemocnice

Logo Spojené akreditační komise

Nemocnice Strakonice, a.s. dodržuje náročné standardy na poskytovaní zdravotní péče dle Spojené akreditační komise České republiky. Centrální laboratoře mají akreditaci od Českého úřadu pro akreditaci, o.p.s. na základě splnění požadavků podle ČSN EN ISO 15189.

Více o kvalitě péče v naší nemocnici.

Desatero pro bezpečnost pacientů.

120 let od založení nemocnice

Nemocnice ve Strakonicích byla otevřena pro veřejnost 1. září 1892. Byla tehdy prohlášena za nemocnici všeobecnou a veřejnou s právem nést název Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. Původní městský špitál – Siebrtský ústav byl založen mnohem dříve, již roku 1685, rozšířen pak byl v roce 1704. Součástí stavby je kostelík sv. Martina z roku 1713. Více o historii nemocnice.

Zdravá nemocnice

Zdravá nemocnice

Nemocnice Strakonice, a.s. se aktivně hlásí k iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO) - Health Promoting Hospitals ("nemocnice podporující zdraví"). Mimojiné se podílíme na organizaci osvětových akcí pro širokou veřejnost a na internetových stránkách postupně aktualizujeme rádce pro pacienty.