Dear MUDr. Bc. Tomas Fiala, chairman of the board, director of hospital, Mgr. Marie Janouskova, director of hospital nursing, MUDr. Roman Audolensky, Anesthesia, and Bc. Miloslava Blahova, Cheif Nurse of Gynecology,

Words cannot express our sincere thanks for the wonderful program we experienced while visiting your hospital in Strakonice. It was far above any expectations we could have ever dreamed of! From the moment you welcomed us to your lovely hospital campus, to the tours and presentations, to your warm South Bohemian hospitality, we were most humbled by the care, dedication, and professionalism of everyone we met. We cannot begin to thank you enough!

Our students continue to interact and discuss the strong emphasis on holistic, preventative care that serves as the foundation of the CZ healthcare system. This is quite a contrast to the current US system which tends to emphasize and equate new expensive technologies and 'doing more' as being 'better' healthcare but often at the expense (absence) of evidence-based and often more cost-effective preventative care. Seeing how well the Czech National Healthcare System is able to blend the best of both evidenced-based new technologies and proven preventative care into effective, satisfying, patient-centered care was amazing. You should be very proud of your hospital and your staff. The statistics regarding your national outcomes are the final proof.

Again, we simply do not have words to express our full appreciation for the time and effort that went into planning our time at your lovely institution. You have given our students a very unique gift that will follow them the rest of their professional and personal lives. If it was possible, we would look forward to exploring potential opportunities for returning with a different group of our nursing students in June of 2013. But for now, please accept our deepest gratitude!

Prosatim na shledanou, Tvoje,

Linda Graf, MSN, CNM, WHNP-C, APN, Assistant Clinical Professor DePaul University, School of Nursing

and

Dr. Ronald Graf, DNSc., MS, FNP-C, APN, Associate Clinical Professor DePaul University, School of Nursing