Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.

O nejisté budoucnosti některých oddělení ve strakonické nemocnici jsme informovali v lednovém vydání novin. Připomínáme, že tehdy začaly pojišťovny plošně a najednou vypovídat nemocnicím smlouvy na poskytování zdravotnické péče, lůžkové i ambulantní, které měly datum trvání do konce roku 2012. Asociace zastupující střední a malé nemocnice proto k Městskému soudu v Praze podaly v lednu žalobu na kartelovou dohodu zdravotních pojišťoven. „Byla zamítnuta,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Strakonice a.s. Tomáš Fiala na konci dubna. A konstatoval: „Odůvodnění zamítnutí žaloby je takové, že zdravotní péče není předmětem hospodář ské soutěže. Ovšem vzhledem k tomu, že všechny české nemocnice, vyjma fakultních, jsou zapsány v obchodním rejstříku, tak tomuto rozhodnutí nerozumím.“

Fiala potvrdil, že vede s pojišťovnami nelehká jednání o nových smlouvách: „Pojišťovny v čele se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou tlačí na snížení počtů lůžek. Konkrétně ve strakonické nemocnici se to týká dětského, chirurgického a gynekologického oddělení. Úplné zrušení hrozí kožnímu oddělení.“

Na dotaz, kolik zdravotníků při ztrátě kožního přijde o zaměstnání, Fiala odpověděl, že nejméně sedm. A vysvětlil, že i rušení lůžek na gynekologii, chirurgii a dětském by samozřejmě na těchto odděleních znamenalo personální snížení počtu sester i lékařů. „VZP ve své snaze o restrukturalizaci vidí cestu k možnému snižování počtu pracovních míst zdravotníků. Hájí se jejich nadbytkem a jako příklad uvádí akci Děkujeme odcházíme,“ zmínil Fiala.

V jihočeském kraji přitom na každý „okres“ připadá jedna nemocnice. „Panuje zde optimální situace. Nemocnice jsou dobře personálně vybavené a umějí hospodařit tak, aby nebyly ztrátové,“ upozornila jihočeská náměstkyně pro zdravotnictví Ivana Stráská s tím, že to je důvod, proč se stávající síť nemocnic snaží krajský úřad zachovat. „Vlnou optimalizací jihočeské nemocnice prošly již šestkrát, naposledy loni, kdy zrušily přes dvě stovky lůžek,“ připomenula Stráská.

Navíc se domnívá, že by kromě optimální nemocniční sítě bylo dobré v jihočeském kraji zachovat také časovou a místní dostupnost akutní zdravotní péče.