Stanovisko Nemocnice Strakonice, a.s. ke článku „Exkluzivně z nemocnice: Lucii Bílé šlo vážně o život! Prosila doktory: Zachraňte mě, nechci umřít!“ uveřejněnému dne 25.4.2012 v deníku AHA.

Bulvární tisk nás opětovně nemile ubezpečil v tom, že „práce“, kterou dělá, je nejen amorálním a neetickým chováním, ale také vrcholným a krutým zásahem do osobnostních práv konkrétní osoby, jejích blízkých a také do chodu samotné nemocnice jako poskytovatele zdravotních služeb. Autor či autoři článku zdaleka neměli a tudíž nemohli uvést pravdivé informace ohledně pobytu paní Lucie Bílé a fungování gyn. por. odd. strakonické nemocnice. Na důkaz toho považuji za vhodné i potřebné k článku uvést:

• Lucie Bílá při rozhoru s personálem hovořila o ubytování v jiné místě, nikoliv v hotelu BAVOR ve Strakonicích.

• Ve službě vždy slouží atestovaný lékař s kompetencemi odvádět akutní operační výkony, tudíž není a nebylo nutno volat primáře.

• Překlad z observační části operačního sálu sloužící k tzv. „dospání pacientky“ směřoval na pokoj standardní péče, nebyla využita JIP. Na tomto standardním pokoji pro pacienty není televize, ani pevná telefonní linka, je zavedeno komunikační zařízení sloužící k domluvě se sesternou.

• Na pokoj zcela standardně vstupoval personál, který byl ve službě, a který se podílel na ošetřování.

• Fotografie v deníku AHA jsou velmi neaktuální, „nadstandardní pokoj“ je pokojem porodních sálů, operační sál je delší dobu již jinak uspořádán.

Vzhledem k výše uvedenému jsem toho názoru, že informace neposkytla žádná osoba zaměstnaná v naší nemocnici a že ona „spojka“, která má být „zdrojem ze strakonické nemocnice“, je jen úvodem senzacechtivého článku. Personál naší nemocnice dbá o práva všech pacientů na zachování povinné mlčenlivosti, diskrétnost je naprostým základem pro důvěru pacienta ke zdravotníkovi.

Důležité je pro mě zjištění, že paní Lucie Bílá byla s vlastní péčí, přístupem personálu i ostatními službami v naší nemocnici spokojená.

Ve Strakonicích dne 26.4.2012

MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA, předseda představenstva