Aktuální informace

Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.    

Stakonický deník informoval, že strakonický babybox byl zprovozněn dne 23. března 2009. Premiéru měl 7. října 2011

Je pátek 7. října 2011, krátce před 13. hodinou. Poklidný závěr pracovního týdne ve strakonické nemocnici končí signalizace, o kterou nikdo moc nestojí. Babybox je otevřený a nejde o žádnou kontrolu ani planý poplach! Zařízení, které má chránit život odloženého nemluvněte, začalo plnit svoji funkci.

Jako první tehdy ojedinělou událost zaregistrovala zdravotní sestra Alena Chrstošová. Také ona si v první chvíli myslela, že nejde o nic vážného. „Až potom jsem si všimla, že v zařízení něco leží. Bylo to dítě,“ řekla tehdy.

Najedené, čisté, s dokumentací a průvodním dopisem, proč se matka k tomuto činu odhodlala – zdravotní důvody.

Ve strakonické nemocnici v blízkosti vjezdu do areálu byl babybox zprovozněn 23. března 2009. Strakonice se tak staly druhým místem na jihu Čech, kde toto zařízení začalo fungovat.

Prvním byl Jindřichův Hradec. Těsně po Strakonicích se přidal Písek. Snem „otce“ babyboxů Ludvíka Hesse je zřídit toto zařízení v každém okrese.

Chlapec, kterého matka do strakonického babyboxu uložila, byl šedesátým dítětem odloženým v tomto zařízení v celé republice.

Babybox

– schránka pro odložené děti

– velikost 100x60x50 centimetrů

– vnitřní prostor je vyhříván na 28 stupňů Celsia a odvětráván

– odložení dítěte do babyboxu je legální.

Schránek života bude na jihu Čech už pět

Už třem dětem, které by jinak mohly skončit pohozené na ulici či v kontejneru, zachránilo život trio jihočeských babyboxů. Ke schránkám života v Jindřichově Hradci, Strakonicích a Písku brzy přibudou další.

Symbolicky v Mezinárodní den žen, tedy 8. března, začne babybox sloužit veřejnosti také v českokrumlovské nemocnici. Tuto pátou vyhřívanou schránku v kraji a padesátou v republice pak Ludvík Hess, předseda představenstva sdružení Babybox pro odložené děti – Statim, otevře 25. dubna v českobudějovickém sídle Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. České Budějovice jsou posledním krajským městem v Česku, které svou „schránku naděje“ dosud nemá.

Podle Jindřicha Floriána, místopředsedy představenstva Nemocnice Český Krumlov a primáře interního oddělení, nejsou babyboxy ničím jiným než alternativou popelnice, kde mnoho novorozených dětí končí. „Tato schránka nemůže suplovat adopci ani kojenecký ústav. Má ale význam ve chvíli, kdy je rodička z různých důvodů zoufalá a dítě by ponechala někde na ulici. Babybox novorozenci zachrání život,” řekl.

Florián zároveň popsal, co se bude dít ve chvíli, kdy do babyboxu v areálu českokrumlovské nemocnice někdo vloží dítě. „Tehdy se aktivuje alarm na dětském oddělení nemocnice a také na dispečinku, kde je stále někdo přítomen. Systém zároveň automaticky vytočí šest čísel mobilních telefonů, které mu zadáme. Po tomto oznámení dítě z babyboxu vyjme zdravotní sestra a do pěti minut bude nalezenec v rukou zdravotníků,” uvedl Jindřich Florián s tím, že umístění dítěte do babyboxu není na rozdíl od jeho odložení například na ulici trestným činem.

Ne všichni zdravotníci jsou však tomuto zařízení zcela nakloněni. Například lékař František Vorel z Nemocnice Č. Budějovice ve svém posudku napsal, že uložení dítěte do babyboxu není trestné, jelikož není splněna podmínka, že dítě je vystaveno nebezpečí smrti nebo ublížení na zdraví. Tím ale na sebe zdravotnické zařízení coby provozovatel schránky bere odpovědnost za to, že babybox bude vždy funkční a dítěti se za všech okolností dostane pomoci, jež by odvrátila nebezpečí smrti či ublížení na zdraví.

Čísla však hovoří jasně. Za šest let své existence pomohlo dosavadních 48 českých babyboxů k 21. únoru 2012 vykročit do světa 66 dětem. „Z toho 41 bylo holčiček a 25 chlapců,“ vyčíslil Ludvík Hess.

Pomůžete?

- Výroba jednoho babyboxu vyjde asi na 250 tisíc korun. Výrobu těchto schránek života pomáhají financovat dobrovolní dárci.

- Chcete-li na další babyboxy přispět i vy, najdete všechny potřebné informace na internetových stránkách www.babybox.cz.

- Kdykoliv je v této souvislosti možné kontaktovat i zakladatele českých babyboxů Ludvíka Hesse, a to prostřednictvím čísla 602 305 139, případně mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Odpůrců babyboxů je stále méně

Skoro stejně silně jako slova chvály o přínosnosti babyboxů znějí z různých stran také hlasy proti těmto schránkám. Živnou půdu všem protestům poskytl i Výbor OSN pro práva dítěte, podle jehož vyjádření babyboxy porušují pět článků Úmluvy o právech dítěte, a to třeba právo na život. Zástupci českých ministerstev, lékařů i opatrovnických soudů, stejně jako poslanci, se shodli, že dosavadní praxi není třeba měnit.

O budoucnost „svých“ babyboxů se neobává ani zakladatel českých schránek života Ludvík Hess. „Podle průzkumu agentury STEM podporuje babyboxy 96 procent občanů a pokud vím, tak i všichni politici nezávisle na jejich stranické příslušnosti,“ řekl Ludvík Hess, jenž zároveň ocenil podporu svého snažení ze strany jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, jeho náměstkyně Ivany Stráské, jihočeské poslankyně Vlasty Bohdalové a ředitele jihočeské záchranky Marka Slabého.

„I díky němu přestanou být České Budějovice posledním krajským městem v Česku bez vyhřívané bedýnky.“

Babyboxy ve světě

- Švýcarsko: Pomoc švýcarským matkám v beznadějné situaci nabízí od roku 2001 babybox ve městě Einsiedeln. Projekt Babyfenster (dětské okénko) vznikl za podpory švýcarské nadace pro pomoc matce a dítěti.

- Německo: Projekt „FindelBaby“ založila nezisková organizace SterniPark na konci roku 1999. První babybox byl v Německu otevřen
4. dubna 2000, nyní je jich kolem stovky.

- Jihoafrická republika: První babybox zde byl otevřen v roce 1999 jako reakce na velké množství nechtěných dětí, které zemřely pohozené na ulicích. Babyboxy tady zachránily na tisíc dětí.

- Velká Británie: Schránky života byste v ostrovní zemi hledali marně. Opuštění dítěte do dvou let věku je ve Velké Británii trestné, proto zde ani žádné schránky bezpečí pro nechtěné děti neexistují. Avšak v Británii jsou velmi příznivé podmínky pro adopci, a tak převážná většina nechtěných dětí končí u náhradních rodičů.

Akreditovaná nemocnice

Logo Spojené akreditační komise

Nemocnice Strakonice, a.s. dodržuje náročné standardy na poskytovaní zdravotní péče dle Spojené akreditační komise České republiky. Centrální laboratoře mají akreditaci od Českého úřadu pro akreditaci, o.p.s. na základě splnění požadavků podle ČSN EN ISO 15189.

Více o kvalitě péče v naší nemocnici.

Desatero pro bezpečnost pacientů.

120 let od založení nemocnice

Nemocnice ve Strakonicích byla otevřena pro veřejnost 1. září 1892. Byla tehdy prohlášena za nemocnici všeobecnou a veřejnou s právem nést název Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. Původní městský špitál – Siebrtský ústav byl založen mnohem dříve, již roku 1685, rozšířen pak byl v roce 1704. Součástí stavby je kostelík sv. Martina z roku 1713. Více o historii nemocnice.

Zdravá nemocnice

Zdravá nemocnice

Nemocnice Strakonice, a.s. se aktivně hlásí k iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO) - Health Promoting Hospitals ("nemocnice podporující zdraví"). Mimojiné se podílíme na organizaci osvětových akcí pro širokou veřejnost a na internetových stránkách postupně aktualizujeme rádce pro pacienty.