Na komplexní péči o hospitalizované pacienty se spolupodílí ve strakonické nemocnici výraznou formou také rehabilitační oddělení, které napomáhá pacientům k jejich brzkému návratu do plnohodnotného života.

Rehabilitační oddělení zajišťuje komplexní fyzioterapii pacientům všech věkových kategorií (od narození po seniory) na všech odděleních nemocnice, v návaznosti na léčebné programy a operační výkony podle jednotlivých odborností včetně sociálních lůžek, lůžek dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče a Dětského centra. Vlastní léčebný plán provádí fyzioterapeut na základě indikace lékaře a vlastní analýzy postižení pohybových funkcí, adekvátně přizpůsobuje jednotlivé postupy LTV techniky danému postižení pacienta a jeho možnostem s přihlédnutím k jeho vedlejším diagnózám.

"Při absenci lůžkové rehabilitace je pro nás spolupráce s jednotlivými odděleními velmi důležitá, vytváří zázemí pro práci našich fyzioterapeutek. To platí zejména u péče o neurologické pacienty, kde je u většiny diagnóz včasná rehabilitace zcela nezbytná a neurologičtí pacienti jsou vizitkou každé rehabilitace. Jsem rád, že se tradičně úzká spolupráce s neurologickým oddělením prohlubuje. Pro neurologii je v současnosti natrvalo vyčleněna fyzioterapeutka s erudicí v léčebných metodách pohybové terapie na neurofyziologickém podkladě. Neméně dobrá je spolupráce s oddělením následné péče," vysvětluje nový primář oddělení Zbyněk Hrdlička.

Kompletní ambulantní péči poskytuje oddělení v areálu nemocnice (v budově bývalého ředitelství - zatím v náhradních prostorách) i na poliklinice, kde se nachází v přízemí staré budovy. Oddělení poskytuje rehabilitační péči u bolestivých vertebrogenních onemocnění, u poúrazových stavů a u většiny neurologických postižení. Další velkou skupinou klientů jsou děti odeslané ortopedem pro vadné držení těla a jiné ortopedické vady páteře a děti s různými stupni neurologického postižení.

"Staráme se také o klienty po rekonstrukčních operacích např. ramenních, kyčelních a kolenních kloubů, o pacienty s entézopatiemi - tenisové lokte, patní ostruhy," přibližuje primář Hrdlička.

Oddělení disponuje prakticky celou škálou elektroléčebných přístrojů užívaných ve fyzikální medicíně a umožňujících aplikovat klasickou elektroléčbou (stejnosměrnou - galvanizaci, střídavou nízko- i středofrekvenční), distanční elektroterapii, magnetoterapii, ultrazvuk, motodlahu, posilovací přístroje.

"Bohužel po dobu rozsáhlé rekonstrukce naší nemocnice není možné v současných prostorách poskytovat našim klientům vodoléčebné procedury. Pro chronické poúrazové otoky, urychlení hojení kostí po zlomeninách, periferních parézách a nedostatečném prokrvení končetin používáme přístroj na vakuově kompresní terapii. K léčbě pohybových vad, poúrazových, vrozených nebo získaných slouží čtyři menší tělocvičny, které jsou standardně vybavené. Pátá slouží k rehabilitaci dětí s vrozenými vadami CNS nebo vadami ortopedickými. U dětí s neurologickými vadami se používají léčebné metody pohybové terapie na neurofyziologickém podkladě - Vojtovu a Bobathovu metodu," doplňuje Hrdlička.

Dále jsou možné, jako nadstandardní péče za úhradu, například klasické masáže, laseroterapie, léčba funkční sterility a taping.

Jenom loni bylo na oddělení přijato 5464 pacientů, z toho 2100 pacientů s nemocí svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně.Vzhledem k současnému stylu života je přitom nepravděpodobné, že by se počet pacientů zmenšoval.

"Pokud bych to zjednodušil, dříve, než jsme se přizpůsobili vzpřímené poloze, začali jsme sedět. Prevencí je dostatek pohybu a jeho pestrost a prakticky každý to ví. Ve skutečnosti nejenže pacientů neubývá, ale v ordinaci se s bolestmi zad objevují běžně dvanáctileté děti. Nejbližším cílem je zavedení nových terapeutických metod v souladu s novými trendy v rehabilitaci, např. fyzioterapie z hlediska vývojové teorie, bazální stimulace, což je podmíněno proškolením lékařů i fyzioterapeutů. Hlavní potřebou je vybudování nového, důstojného oddělení léčebné rehabilitace, o kterém se hovoří již 30 let, rozšíření přístrojové vybavenosti a obnovení vodoléčby. Cílem celého odborného týmu je především součinnost při komplexní léčbě dětských i dospělých pacientů a umožnit jim tak brzký návrat do plnohodnotného života," uzavírá Hrdlička.