Aktuální informace

Plicní oddělení a ambulance
14. prosinec 2017
V termínu  22.12. 2017 -  1.1.2018 je plicní oddělení a ambulance uzavřeno.    

Neurologické oddělení ve strakonické nemocnici patří mezi nejvyhledávanější v Jihočeském kraji a míří tam i pacienti ze sousedních regionů nebo například Prahy. Právu to potvrdil primář oddělení Pavel Houška.

„Neurologické oddělení strakonické nemocnice se může chlubit týmem kvalifikovaných odborníků a potvrzuje to i ohlas mezi pacienty. Ti přijíždějí i z jiných regionů. Vyhledávají nás pacienti z Prachaticka, ale také například Plzeňského kraje, nebo i Prahy,“ konstatoval Pavel Houška. Zmínil, že strakonická neurologie disponuje lůžkovým oddělením, ale také ambulantními specializovanými poradnami. „Jedná se o poradny například z oblastí bolestí hlavy a epilepsií, cévních onemocnění mozku, extrapyramidových poruch (parkinsonici) a kognitivních poruch (demence),“ vysvětlil Houška.

Upozornil, že na oddělení také léčí pacienty pomocí botulotoxinu (spasticita). „Tato metoda se používá u nemocí s nadměrnou svalovou aktivitou,“ vysvětlil primář.

Odborníci z oboru neurologie se zabývají například onemocněními mozku, míchy i periferních nervů. Velkou skupinu pacientů tvoří ti s bolestmi zad.

Jedná se například o cévní mozkové příhody, Parkinsonovu nemoc, různé druhy demencí například Alzheimerova, roztroušená skleróza, závratě, výhřezy plotének, zánětlivé onemocnění páteře, nebo také nádorová onemocnění mozku i páteře.

Důvodem proč pacienti vyhledávají strakonickou neurologii, je především vysoká kvalifikace a úroveň místních lékařů i pomocného personálu. „Naši lékaři se neustále vzdělávají v oboru neurologie. Zúčastňují se sjezdů a seminářů i na mezinárodní úrovni. Naposledy jsme měli aktivní prezentaci na mezinárodním kongresu ve švýcarské Ženevě, kde se naši odborníci v konkurenci evropských špiček se svým příspěvkem rozhodně neztratili,“ konstatoval primář Houška. Specialisté ze strakonické nemocnice prezentovali v září v Ženevě lékařský případ pacienta z Horažďovicka, který trpí vzácnou geneticky podmíněnou nemocí. „Takových případů je pouze pár v republice a jen velmi složitě se hledá léčba,“ podotkl primář.

Strakonická neurologie spolupracuje i s odborníky z USA a uspořádala v letošním roce odborný seminář za účasti dvou profesorů - neurologů z Harvardské univerzity.

Na neurologii je hospitalizováno kolem tisíce pacientů ročně, lékaři vyšetří asi 13 a půl tisíce pacientů, udělají přibližně tisíc vyšetření EEG, kolem tisíce vyšetření ultrazvukem krčních tepen a přes 700 vyšetření EMG.


 

Akreditovaná nemocnice

Logo Spojené akreditační komise

Nemocnice Strakonice, a.s. dodržuje náročné standardy na poskytovaní zdravotní péče dle Spojené akreditační komise České republiky. Centrální laboratoře mají akreditaci od Českého úřadu pro akreditaci, o.p.s. na základě splnění požadavků podle ČSN EN ISO 15189.

Více o kvalitě péče v naší nemocnici.

Desatero pro bezpečnost pacientů.

120 let od založení nemocnice

Nemocnice ve Strakonicích byla otevřena pro veřejnost 1. září 1892. Byla tehdy prohlášena za nemocnici všeobecnou a veřejnou s právem nést název Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. Původní městský špitál – Siebrtský ústav byl založen mnohem dříve, již roku 1685, rozšířen pak byl v roce 1704. Součástí stavby je kostelík sv. Martina z roku 1713. Více o historii nemocnice.

Zdravá nemocnice

Zdravá nemocnice

Nemocnice Strakonice, a.s. se aktivně hlásí k iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO) - Health Promoting Hospitals ("nemocnice podporující zdraví"). Mimojiné se podílíme na organizaci osvětových akcí pro širokou veřejnost a na internetových stránkách postupně aktualizujeme rádce pro pacienty.