Aktuální informace

Od července byly v celém holdingu Jihočeské nemocnice, a.s., navýšeny mzdy nelékařskému zdravotnickému personálu pracujícímu bez odborného dohledu ve...

Neurologické oddělení ve strakonické nemocnici patří mezi nejvyhledávanější v Jihočeském kraji a míří tam i pacienti ze sousedních regionů nebo například Prahy. Právu to potvrdil primář oddělení Pavel Houška.

„Neurologické oddělení strakonické nemocnice se může chlubit týmem kvalifikovaných odborníků a potvrzuje to i ohlas mezi pacienty. Ti přijíždějí i z jiných regionů. Vyhledávají nás pacienti z Prachaticka, ale také například Plzeňského kraje, nebo i Prahy,“ konstatoval Pavel Houška. Zmínil, že strakonická neurologie disponuje lůžkovým oddělením, ale také ambulantními specializovanými poradnami. „Jedná se o poradny například z oblastí bolestí hlavy a epilepsií, cévních onemocnění mozku, extrapyramidových poruch (parkinsonici) a kognitivních poruch (demence),“ vysvětlil Houška.

Upozornil, že na oddělení také léčí pacienty pomocí botulotoxinu (spasticita). „Tato metoda se používá u nemocí s nadměrnou svalovou aktivitou,“ vysvětlil primář.

Odborníci z oboru neurologie se zabývají například onemocněními mozku, míchy i periferních nervů. Velkou skupinu pacientů tvoří ti s bolestmi zad.

Jedná se například o cévní mozkové příhody, Parkinsonovu nemoc, různé druhy demencí například Alzheimerova, roztroušená skleróza, závratě, výhřezy plotének, zánětlivé onemocnění páteře, nebo také nádorová onemocnění mozku i páteře.

Důvodem proč pacienti vyhledávají strakonickou neurologii, je především vysoká kvalifikace a úroveň místních lékařů i pomocného personálu. „Naši lékaři se neustále vzdělávají v oboru neurologie. Zúčastňují se sjezdů a seminářů i na mezinárodní úrovni. Naposledy jsme měli aktivní prezentaci na mezinárodním kongresu ve švýcarské Ženevě, kde se naši odborníci v konkurenci evropských špiček se svým příspěvkem rozhodně neztratili,“ konstatoval primář Houška. Specialisté ze strakonické nemocnice prezentovali v září v Ženevě lékařský případ pacienta z Horažďovicka, který trpí vzácnou geneticky podmíněnou nemocí. „Takových případů je pouze pár v republice a jen velmi složitě se hledá léčba,“ podotkl primář.

Strakonická neurologie spolupracuje i s odborníky z USA a uspořádala v letošním roce odborný seminář za účasti dvou profesorů - neurologů z Harvardské univerzity.

Na neurologii je hospitalizováno kolem tisíce pacientů ročně, lékaři vyšetří asi 13 a půl tisíce pacientů, udělají přibližně tisíc vyšetření EEG, kolem tisíce vyšetření ultrazvukem krčních tepen a přes 700 vyšetření EMG.


 

Akreditovaná nemocnice

Logo Spojené akreditační komise

Nemocnice Strakonice, a.s. dodržuje náročné standardy na poskytovaní zdravotní péče dle Spojené akreditační komise České republiky a aktuálně platná revize ISO normy 9001. Centrální laboratoře mají akreditaci od Českého úřadu pro akreditaci, o.p.s. na základě splnění požadavků podle ČSN EN ISO 15189.

Více o kvalitě péče v naší nemocnici.

Desatero pro bezpečnost pacientů.

120 let od založení nemocnice

Nemocnice ve Strakonicích byla otevřena pro veřejnost 1. září 1892. Byla tehdy prohlášena za nemocnici všeobecnou a veřejnou s právem nést název Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. Původní městský špitál – Siebrtský ústav byl založen mnohem dříve, již roku 1685, rozšířen pak byl v roce 1704. Součástí stavby je kostelík sv. Martina z roku 1713. Více o historii nemocnice.

Zdravá nemocnice

Zdravá nemocnice

Nemocnice Strakonice, a.s. se aktivně hlásí k iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO) - Health Promoting Hospitals ("nemocnice podporující zdraví"). Mimojiné se podílíme na organizaci osvětových akcí pro širokou veřejnost a na internetových stránkách postupně aktualizujeme rádce pro pacienty.